Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 23:37   #7
Av.Nevra Öksüz

Sayın umut.d,

Alıntı:
Yazan umut.d
...Gider avansı yatırmak için zaten mahkeme kalemine gitmeniz gerek, hesaplanan miktarı yatıracaksınız...

Ben de bunu diyorum "ortada hesaplanan ve ihtar olunan miktar" yok.

HMK m.120/2 diyor ki: "...mahkemece, bu eksikliğin tamamlanması için davacıya iki haftalık kesin süre verilir."

Mahkeme kaleminin böyle bir hesap yapma yetkisi yok

Alıntı:
Yazan umut.d
...hakimin hesabın sorumluluğunu size yüklemeyeceği kesin...
Bizim hesap yapma yetki ve yükümümüz yok zaten... Görmek/anlamak istediğimiz bu :
Alıntı:
Yazan Yargıtay 1 HD
...gerekli tüm giderleri belli etmeyen böyle bir ara kararına dayanılarak kesin süreye uyulmadığı gerekçesiyle davanın reddedilmesi doğru değildir...

Alıntı:
Yazan umut.d
...
(a) bendi gereği: taraf sayısı * 5 * 7 TL
(d) bendi gereği: 50 TL

Bu masrafları karşıladığınızı, yeniden gerekli olmadığını tahmin edebiliyorum. 6.maddenin buna yanıtı yeterlidir.5.maddede de fazlayı geri alma yolu gösterilmiştir.

Konu, geri alabilme imkanımız değil; mahkemenin gider avansının miktarını belirleyip ihtar etmeden, verdiği kesin süre neticesine (kanunda) bağlanan sonucu uygula(ya)maması gerekir.

Hesaplamanız farazidir; dava ikame ederken yatırılacak (bazı) giderlere dair hesap yapmışsınız; eksik gider avansının miktarı tarafımızca bilinmiyor; bilinmesi mümkün değil. Mahkeme belirleyip, miktarı da içeren ara kararla süre vermeli (diyorum ).

Emeğiniz ve ilginiz için teşekkürler,

Saygılar...