Mesajı Okuyun
Old 30-09-2015, 02:46   #1
mystery_a

Varsayılan el atan taşınmaz malikinin değişmesi, yeni malike dava açılması

merhaba,

Bilindiği üzere el atmanın önlenmesi davalarında, taşınmazına el atılan malik, tecavüz devam ettiği sürece dava hakkını kullanabilir. Ayni bir davadır. Tecavüz önemli olup kusur önemli değildir.

Tamamlanmış bir inşaatta, projeye aykırı olarak teras duvarı, müvekkilin terasına doğru taşmaktadır. Bu taşma inşaat ilk yapıldığı anda (1998 yılı) yani müvekkil aldığı zaman mevcuttu fakat müvekkil tarafından da bilinmemekteydi. Taşmayı yapan bağımsız bölümde de 2 kez malik değişmiştir. (satım yoluyla). Yeni alan malik de durumu bilmeden almıştır (öncekiler de bilmiyordur) ve 6-7 yıldır orada oturmaktadır. Bu aykırılık henüz öğrenildiği için yeni malike karşı ileri sürülebilir mi? Tecavüzü yapan kişi yeni malik değil ama o teras duvarı o şekilde kaldıkça tecavüz de devam ediyor.

Bu konuda bir karar ya da görüşlerinize ihtiyacım var. El atma kararlarına baktım ama çoğunluğu parsel, kadastro ve arazi üzerine. Diğeleri de ortak bölüme el atılması üzerine. Bağımsız bölümlerle ilgili projeye aykırılık olan et atma malesef bulamadım.

teşekkür ediyorum.