Mesajı Okuyun
Old 08-03-2014, 00:05   #1
ahmet_aleci

Varsayılan ihtiyadi tedbir nedeniyle icra veznesindeki paraya işleyen faiz

Mrb değerli arkadaşlar.
Başımı ağırtan bir konu hakkında bilgilerinize ve varsa emsal kararlara ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Borçlu hakkında 2006 yılında 100.000 TL bedelli Kambiyo Sen.Mah. Haciz yolu ile takip açılıp kesinleşiyor. ardından alacaklı borçluya ait mallara haciz koyduruyor. borçlu borcun faiz ve ferileriyle birlikte 190.0000 TL civarında 2009 yılında icra veznesine depo ettikten sonra mahkemeden menfi tespit davası açıyor ve yüzde 15 teminatıda mahkeme veznesine depo ettikten sonra ihtiyadi tedbir kararı ile icra veznesindeki paranın alacaklıya ödenmesini engelliyor. yıl 2013. borçlu borcun tamamı ve teminatta yattığı için hacizlerin kaldırılmasını talep ediyor. (bu arada geçmişte bir kaç kez talep edilmişsede reddedilmiş veya haciz kalkmamış)borçlu yeniden borcun tamamını depo ettiğini, borcunun bulunmadığını beyan ederek hacizlerin kaldırılmasını istiyor. mahkeme icra dairesinden dosya hesabını istiyor. icra daireside 2006 yılından 2009 yılına kadar (paranın icra veznesine yatırıldığı tarihe kadar) faiziyle birlikte hesaplayıp borcun tamamının yattığını beyan ediyor. ve mahkemede hacizleri kaldırma kararını veriyor dairece hacizler kalkıyor. alacaklı tarafta icra dairesinin hesabı yanlış yaptığını, parayı halen almadıklarını, paraya işleyecek faizin 2013 yılına kadar hesaplanması gerektiğini söylüyor. (bu arada menfi tespit davası halen devam ediyor neticelenmedi) İİK 12 ayrıca 72/3,4 ve 5 maddeleri uyarınca borcun vezneye depo edilmesi ile borçlunun borcundan kurtulduğu,teminat yatırıldığında alacaklının gecikmeden doğan zararları menfi tespit davası sürerken ileri sürmesi ve ispat etmesi ile zararının teminattan, bundan yukarı ise hakimin takdir edeceği bedelden karşılanacağı açık. ancak alacaklı taraf bir şekilde yaklaşık 80.000 TL daha faiz zararının olduğunu söyleyerek ve icra dairesinin mahkemeyi yanılttığını ileri sürerek hakkımızda tazminat davası açmaya hazırlanıyor. benim sizlerden istediğim borcun tamamı yattığında paranın dava sonuçlanıncaya kadar icra dairesince faiz işletilip işletilmeyeceği yönündeki emsal kararlar veya yorumlar olacak. ben bir kaçtane buldum ancak olurda dava açılırsa yeterli olmayacağı kanaatindeyim. net olarak bu durumu yansıtan veya karşılaştığınız benzer davalardan örnekler verip yardımcı olursanız sevinirim. konuyu yeterince anlatabildimmi bilmiyorum. iyi çalışmalar dilerim.