Mesajı Okuyun
Old 23-08-2010, 03:33   #22
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Sayın savcının avukatlık mesleğine kabul edilmemesi kararının hukuki olup olmadığı, intikam alınıp alınmadığı tartışmaları bir yana, savcı beyin mesleğe kabul edilip en azından olaya birde avukatların cephesinden bakması güzel olurdu diye düşünüyorum. Tabi bu benim şahsi görüşüm. Hani Nasrettin Hoca'nın bana eşşekten düşeni getirin hikayesinde olduğu gibi bazen insanlar ancak aynı şeyleri yaşayınca durumu anlayıp işin iç yüzünü görmeleri mümkün oluyor. Sanırım savcı beyde çok değil sadece 1 yıl gibi kısa bir süre avukatlık yapsa bu mesleğin meşakkatli yanlarını görür ona göre bir durum değerlendirmesi ve vicdan muhasebesi yapardı. Hayatta bazen ödül gibi görünen şeyler ceza, ceza gibi görünen şeylerde ödül olabiliyor O yüzden mesleğe kabul edilmemesi ödül mü olmuş yoksa ceza mı olmuş tam karara veremedim

Sorun burada zaten;

O insan başka bir baro tarafından avukatlığa kabul edildi.

Benim ağırıma giden tüm yaşamı boyunca avukatlara hakaret eden bu tür kişilerin kartvizitlerine "bilmem ne eski savcısı, bilmem ne eski ceza reisi" gibi ünvanları yazarak avukatlık yapmaları. Bunlar avukatlık yapmıyorlar, ünvan ticareti yapıyorlar. Çoğunu duruşmalarda göremezsiniz, yanlarına genç bir avukat alıp telefon ederler. "İş biterse" kendi başarılarıdır, olmaz ise "elinden geleni yapmıştır, tüm kariyerini kullanmışlardır ama ne yapalım?" der.

Ben savcıyı tanımam ama raportötü tanırım. kişisel güdülerle hareket etmeyecek aklı başında bir arkadaştır. Sonuçta rapor da kabul edilmiş ve red kararı itiraza uğramamıştır. Başka bir baroya müracaat edilmiş ve orada avukatlığa kabul edilmiştir.

Şimdi sizce bu tür insanlar avukatlık yapacak mıdır? Hayır.

Burada şunu düşünelim:
Türkiye'de benim bildiğim 50 küsür HF. vardı şimdi artmıştır. Avukatlık sınavı da kaldırıldı. Hiçbirşey olamayan avukat olsun mantığı yerleşti. Avukat arkadaşlar yoksulluktan yakınıp duruyorlar. Burada bu insanlar hayatı boyunca aşağıladığı mesleği yapacak mıdır? Hayır. Yanına genç bir avukat alacak, fırçasını ona atacaktır. Emekli hakimlerin, savcıların tuzu kuru. Emekli maaşları yetiyor. Yeni avukatlarda 1000 liraya ırgat gibi çalışıyor. Tut bir büro, al bir genç avukat, bastır bir kartvizt "emekli ağır caza reisi vb." yan yat keyfine bak.

Meslektaşlarımıza, özellikle genç meslektaşlarımıza karşı açık bir haksızlık.

Meslek kurallarına saygı konusu yukarıda tartışıldığı için yeniden girmiyorum. Ama gerekirse tartışılabilir.

Saygılar.