Mesajı Okuyun
Old 07-04-2008, 12:46   #6
Av. Ali Özcan

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Bence eşin rızasının aranması gerekli olmamalıdır. Örneğin kötü giden bir evlilikte, bir şekilde hamile kalınmışsa, ailenin korunması adına, erkekten izin alamama ihtimalinde, neden kadın çocuğu doğurmaya zorlansın? Kadın bedeni öncelikle kendisine aittir, erkeğin doğur ya da doğurma diye buyurmaya hakkı bulunmamalıdır. Kürtaj için erkeğin izninin aranması, kadının bedeni üzerinde benim saçma olarak nitelendirebileceğim şekilde, erkeğin müdahale etmesine yol açar. Bu bakış açısı, evlilik birliğinin devam etmesi ve ailenin korunması adına, kadın istemese dahi, erkek istediği takdirde cinsel ilişkide bulunmak zorunda olması yorumunu sonuçlar. Sonuç olarak kadın bedeni paylaşılmak istenmektedir bu ihtimalde de.

Neslihan Hanımın bu görüşüne bazı yönleriyle katılmıyorum. kürtaj için eşten izin almak demek eşin ona doğur ya da doğurma diye buyurması anlamına gelmemektedir. kadının bedeni tabiki kendisine aittir ama bedenin içinde yer alan yeni canlı kadına ait değildir ve evlilik kötü gidiyor diye bu canlının hayatına son verme sadece kadının elinde olmamalıdır. eğer kürtaj gerçekten gerekliyse o canlının oluşumuna neden olan babanın rızası da aranmalıdır. bununla birlikte Neslihan Hanım'ın verdiği örnekte olduğu gibi eşin kötüniyeti varsa bu durumun ispatıyla mahkeme izni gerekmelidir diye düşünüyorum. çünkü kürtajın sonucunda bir insanın dünyaya gelip gelmemesi söz konusudur ve bu karar sadece bir kişiye ait olmamalıdır.