Mesajı Okuyun
Old 21-10-2019, 14:58   #721
Av.Duygu Işık Behrem

Ufuk Hanım'ın çağrısına istinaden, son dönem okuduklarımla ilgili paylaşımda bulunmak istedim ;

1- Kişisel gelişim kitaplarından hiç hoşlanmayan bir insan olarak Storytel'i deneyimlemek adına, hiç tarzım da olmayan, bana göre okumaya değmeyecek kategorisinde olan "Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı'nı "dinledim".

Ütü yaparken, mutfak toplarken vakit kazanmak ve yaptığım işi de unutmak adına Storytel'i bu tür kitaplar için ve bu tip kitaplarla sınırlı olmak kaydı ile kullanabileceğime karar verdim. (Roman, hikaye, şiir türü eserler bir sesle kısıtlanmamalı, kendi zihnimizin türlü seslerinde özgürce salınarak okunmalı.)

Kitap, tam da tahmin ettiğim üzere okuması gereksiz bir kitap. Dinlemesi çerez gibi. Bana ne kattı? Galiba hiçbir şey.

2- Salman Rushdie- Geceyarısı Çocukları

Karakter bombardımanı... Kitabın 704 sayfa olduğunu da düşününce sonlara doğru biraz yorucu olabiliyor. İsimler çok fazla, kalabalık karakterli kitaplar okumayı sevmiyorsanız uzak durmalısınız. Aslında çok değerli ve ödüllü de bir eser, dil çok güzel fakat gerçekten sakin kafa ile okumak gerekiyor. Hint mitolojisinden öğeler içeriyor dolayısıyla Hint mitolojisine hakim olsaydım, eminim kitaptan çok daha fazla zevk alabilirdim. Doğaüstü öğeler de mevcut.

3- Tezer Özlü - Çocukluğun Soğuk Geceleri

Beni öldürdü, bunalımlara sürükledi, depresyona girmediğime şükür. Dili güzel fakat kitap genel itibari ile çok karanlık...

4- Pınar Kür - Yarın Yarın

Bu kadar Türk Filmi tadında başlayan bir kitap ne oldu da hangi aşamada bu kadar keyifli bir okumaya dönüştü anlamadım.
Kitabı iki bölüme ayırabilirim; Birinci bölüm bir Yeşilçam filmi tadında başlayıp insanı sıkıyor, ikinci bölümde ise sosyolojik ve politik sorgulamalar, karakter çözümlemeleri ile keyifli bir hal alıyor.

Olumsuz geri bildirimlerim;

- Politik konuların kurgusu biraz havada kalmış.
- İlk bölümde o denli bir Yeşilçam havası yaratılmasa daha iyi olurmuş.

5- Nikos Kazantzakis - Zorba

Okunması gereken kitaplardan. Filmini de izleyeceğim, kitabı okumayı bekliyordum.