Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 12:00   #3
Admin

Çok güzel bir konu açtınız ve açıkçası ben de günlerdir konuya yapılacak katılımı merakla bekliyordum. Ancak ben çevremde -maalesef diyeyim- linux kullanan hukuk bürosu hiç görmedim ve bu açıdan konuya katılım olacağından da şüpheliydim, nitekim şu ana dek de olmadı.

Aslında belki farklı bir konu içinde ele alınması gerek ama bu noktada meslektaşlarımıza linux kullanmasalar ve Windows tabanlı bir işletim sistemini tercih etseler bile, Microsoft Office'in tek alternatifleri olmadığını, onunla neredeyse tıpa tıp aynı özelliklere ve görünüşe sahip Open Office'in Windows tabanlı sistemlere de kurulabileceğini hatırlatmak gerek. Ve elbette Open Office'in de Türkçe desteği olduğunu, (hatta Türkçe imla kılavuzu ve metin düzeltme özelliğinin de olduğunu), MS Word'un .DOC uzantılı dosyalarıyla uyumlu olduğunu ve üstelik ücretsiz olduğunu da belirtmek gerek.

Uzun zamandır aklımda Open Office'le ilgili bir konu açıp, bu alternatif programı herkese tanıtmak var ancak zaman bulamadım açıkçası.

Bu gibi konularda Baroların etkin olması gerektiği yolundaki görüşlerinize YÜREKTEN katılıyorum. Barolar ve TBB, linux ve open office konusunda bilgi toplantıları yapmalı ve ücretsiz bu programların avukatlar arasında yayılması için bir proje başlatmalı. Ayrıca bu yapılmasa bile, en azından Microsoft ile masaya oturulup, Avukatlar'a yönelik farklı bir lisans ücreti olması sağlanabilir. Baroların onbinlerle ifade edilen sayıda üyesi varken, niçin bu satın almalarda bir pazarlık gücüne dönüştürülmesin?

Bu konuyu 6-7 yıl önce İstanbul Barosu yönetim kurulunun da dikkatine sunmuştuk ancak ilgilenilmedi maalesef.