Mesajı Okuyun
Old 26-10-2011, 08:23   #13
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
İbrahim Beyin de belirttiği gibi, olayın iş kazası olması ayrı şeydir, işverenin bu kazadan sorumlu olması ayrı şey.
Sayın Adli Tip, bu konuda haklı olmadığınızı söyleyemem.
Alıntı:
İşyerinde işçinin işiyle hiç bir alakası olmayan bir sebeple kalp krizi geçirmesi dahi iş kazası sayılabilmektedir örneğin.
Evet doğru ancak işyeri ve eklentilerinde ya da yolda/ilgisiz bir yerde meydana gelen bu tür durumlar, Sayın İbrahim YİĞİT'in verdiği döviz bürosu örneğinde olduğu gibi işin yerine getirilmesiyle bağlantılı şekilde gerçekleşiyor. Oysa elimizdeki verilere göre spor karşılaşmasının işyerinin işleyişine ilişkin bir fonksiyonu yok. (Mesela işveren tarafından bir malın teslimi için gönderilen işçi, teslimi gerçekleştirdiği yerde kendisine maç yapma teklifinde bulunulması karşısında bu teklifi reddetmeyip sakatlanması, kanaatimce iş kazası kapsamında değerlendirilebilir.) Eğer spor karşılaşmasının, işyerinin işleyişine etki eden bir özelliğinin olup olmadığı konusunda Sayın Özlem ÖNAL bizleri bilgilendirirse bu konuda yanıldığımı kabul ederim.
Alıntı:
Öte yandan, iş kazalarının önemli bir kısmının da, işçilerin işverenin haberi dahi olmadan, kendi iradeleriyle yaptığı şeylerden kaynaklandığı da bir gerçektir.
İşverenin haberi olmaksızın işçilerin kendi iradeleriyle kazaya neden olmaları, az önce ifade ettiğim gibi işyerinin bir faaliyetiyle illiyet bağlantısının sağlanmış olması durumunda iş kazasıdır.
Alıntı:

Şunu da belirtmek gerekir ki, ben de olay (işyeri dışında olduysa) iş kazasıdır demiyorum. Ancak iş kazası değildir diyebilmek için daha detaylı bilgiye ihtiyaç vardır diyorum.
Bu durumda soru sahibinin birtakım hususları aydınlatması gerekir.

Saygılarımla..