Mesajı Okuyun
Old 22-11-2011, 11:43   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Kahramanmaraş Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’nin 2011/522 Karar ve 14.11.2011 tarihli kararı /Kaçak Kullanım Bedeli

Kahramanmaraş Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’nin 2011/522 Karar ve 14.11.2011 tarihli kararı hakkında bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Kararda tüketicinin talebinin’’… satıcı /sağlayıcı firma kayıp/kaçak bedeli,dağıtım bedeli,iletişim bedeli adı altında tahsil ettiği ücretlerin gerekçesini izah edememiş,uygulamayı EPDK kararına dayandırmaya çalışmıştır.Satıcı/sağlayıcı tüketiciden ücreti kendisi tahsil ettiğine göre,gerekçesini izah edebilmeli,hatta gerektiğinde ispat edebilmelidir.Savunma yönü ile de yeterli görülmemiş,alınan ücretin haklı olduğuna dair bir kanıt ve dahi karine sunulmamış ve neticede yapılan uygulamanın haksız olduğu sonucuna varılmıştır’’ gerekçesiyle kabulüne karar verilmiştir.

Şikayet edilen AKEDAŞ ;‘’…bahse konu elektrik faturalarında yer alan kayıp/kaçak bedeli şirketimizin kendi inisiyatifi ile düzenlenmiş bir bedel olmadığı,4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu dahilinde tüm yurtta ulusal tarife olarak uygulandığını ,söz konusu tarifelerin ise EPDK tarafından belirlendiği ,01.04.2011 tarihinde geçerli olmak üzere uygulanmakta olan tarifeler ise 28.12.2010 tarih ve 2999 sayılı E.P.D.K.kararı ile belirlenmiş ,tedaş.gov.tr internet adresinde yayınlandığı,bu tarifeler kapsamında uygulanmakta olan;enerji bedeli,dağıtım bedeli,perakende satış hizmet bedeli,iletişim bedeli ,kalemlerine ilave olarak kayıp/kaçak bedeli ile perakende satış hizmeti bedelleri belirlendiği … ‘’şeklinde savunma yapmıştır.

Ben şikayete konu olan bedellerin, 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu dahilinde tüm yurtta ulusal tarife olarak uygulanması nedeniyle bu talebin Tüketici Heyetinin görev alanına girmediğini düşünüyorum.Ancak söz konusu kararın Danıştay da iptali istenebilir diye düşünüyorum…

Bana göre tamamen yanlış bir karar.Heyet kararına itiraz edilmesi ve itirazında kabulü halinde bir çok kişi yargılama giderlerini ödemeye mahkum edilecek.Bu da bir çok insanın mağduriyetine sebep olabilir diye düşünüyorum…