Mesajı Okuyun
Old 07-11-2007, 20:14   #12
Envanter

Onüç-ondört yaşındaki bir çocuk yada şöyle diyeyim, onsekiz yaşından küçük bir çocuk, araba kullanabilir, silah kullanabilir, bıçak kullanabilir. Bedenen hertürlü şucu işleyebilir.
Mağdurlara geri dönüş olmayan (hırsızlığın vb dışındaki) kalıcı eziyetler yaptırılabilr. Mağdurların hakkı için zaten polis, jandarma,asker görevlendirilmiştir. Ancak adalet sistemi genelde suçluya yönelik aktif olmaktadır." Ey mağdur senin başına şu gelmiştir, senin için ne yapabiliriz dense de olan olmuştur." Suçluya uygulanan aktif yasal cezaların mağdurlara ne faydası var diye düşünürsek, burada o suçlunun ortaya yeni mağdurların çıkarılmasını önlemek için yasal ceza yaptırımı uygulanmak zorundadır. Ömür boyu hapis yatan birine, hapishanede ne eğitimi verilebilirki. Eğer bir eğitim veriliyorsa, onun topluma sağlıklı bireyler olarak dönmesi için yapılan eğitimler olmalıdır. Sonuçta topluma kazandırılmayan çocuklar o eğitimi ne yapsın.
Aklen gelişmemiş birine hertürlü suçu işlettirebilirsiniz. Peki onsekiz yaşın üstünde olan ve akli dengesi bozuk olan birine suç işlediği zaman ABD mahkemeleri nasıl ceza uyguluyorlar. Merak ettim bilgisi olan cevaplayabilirmi?
not: ABD'de reşit yaşı hakkında bilgim olmadığı için onsekizi kullandım.