Konu: Fıkra Keyfi
Mesajı Okuyun
Old 10-08-2011, 14:49   #455
Av. Gülgün

Varsayılan Zengin müşteri

Bankanın önünde son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla
bankaya girdi ve müşteri temsilcisine çok acele bir iş için Avrupa'ya gitmek zorunda
olduğunu, bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi.
Müşteri temsilcisi kısa bir araştırmadan sonra: "Mali sicilinizi inceledik. Kredi için
bir engeliniz yok" dedi ve ekledi: Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Bu nedenle, sizden bir teminat almak zorundayız".
Adam cebinden Rolls Royce'un anahtarını çıkardı, müşteri temsilcisine uzattı : "Çok acelem var, uçağa yetişeceğim." dedi. "Kapıdaki Rolls Royce'umu teminat olarak alabilirsiniz".
Kredi işlemleri hızla tamamlandı. Rolls Royce’u bankanın garajına çektiler; adama
da beş bin dolar krediyi verdiler.
Müşteri temsilcisi, özel bir araştırma yaptı ve bu müşterinin çok büyük serveti
olan bir işadamı olduğunu öğrendi. Bir hafta sonra adam geldi. Kredisi olan befl bin dolar› ve bir haftalık faizi dokuz buçuk dolar› ödedi. Müşteri temsilcisi merakının dürtüsüyle sordu: "Sizin, çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim" dedi. "Yalnızca merakımdan soruyorum. Sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?"
Adam gülümsedi: "Siz bana söyler misiniz?" dedi. "Böyle lüks bir otomobili,
New York'ta hangi kapalı› garaja, bir hafta boyunca dokuz buçuk dolara bırakabilirsiniz?