Mesajı Okuyun
Old 22-01-2014, 17:17   #4
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Ali YILMAZKARA
Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu IP tespiti yapıyor diye biliyorum.Savcılığa ekran görüntüsünü (screen shot) alıp çıktısı ile şikayette bulunur iseniz ve BTK'ya müzekkere yazıp söz konusu kullanıcının sayfa adresine hangi IP'den girildiğini geçmişe dönük olarak tespitini talep ederseniz Savcı müzekkere yazmadan takipsizlik kararı vermeyecektir diye düşünüyorum.

IP bilgisini sadece site verebilmekte. Twitter ise hiçbir makama kullanıcıların bilgisini vermemekte.

Fotomontaj ihtimali çok yüksek olması sebebiyle Savcılık ekran görünütüsünü tek başına delil kabul etmiyor.

izlenecek yol için bir yargıtay kararından alıntı yapıyorum.

Alıntı:
5651 sayılı Yasanın 9/1-2 maddesinde davaya konu eylemi de kapsayacak şekilde; içerik nedeniyle hakları ihlal edildiğini iddia eden kişinin, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebileceği, içerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getireceği, bu süre zarfında talep yerine getirilmediği takdirde reddedilmiş sayılacağı, talebin reddedilmiş sayılması halinde, kişinin onbeş gün içinde yerleşim yeri Sulh Ceza Mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasına ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasına karar verilmesini isteyebileceği, Sulh Ceza Hâkiminin bu talebi üç gün içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacağı,