Mesajı Okuyun
Old 14-03-2003, 17:46   #11
august3

Mutlu

Sn.Dost, bu kadar kısa sürede cevap verdiğin için öncelikle sağol.Tabiki yaklaşık maliyetin üzerindeki teklif en avantajlı teklif ise ,Komisyon ihaleyi onda bırakabilir.Ancak İhale yetkilisi, yaklaşık maliyete göre ödenek ayrıldığından yaklaşık maliyet üzerindeki kısım için ödenek olup olmadığına, ödenek temin edilip edilemiyeceğine bakıp temin edilemiyeceği kanaatına varırsa ödenek yetersizliğinden ihaleyi iptal edebilecektir.Dolayısıyle işini iyi bilen istekli bunu zaten öngöreceğinden teklifini ona göre verecektir.
Öte yandan , yaklaşık maliyet gerçekçi olmak zorunda olduğundan ve yaklaşık maliyetin dayanaklarının gösterilmesi zorunlu .Bütçenin programlanmasında, tekliflerin mukayesesinde , iç ve dış denetim bakımından yaklaşık maliyet önem taşıdığından yaklaşık maliyetin dayanaklarının gösterilmesi gerekiyor.Ancak Kamu kuruluşlarınca hazırlanmış birim fiyatlarının ve yapı yaklaşık maliyetlerinin kullanılması bu Kanunla engellenmiş olduğundan bu hükmün uygulanmasında sıkıntılar yaşanacağını ve yaklaşık maliyetin gerçekçi olamıyacağını düşünüyorum.En azından bu Kanununun uygulamasına alışıncaya kadar.Çünkü düne kadar kamu kurum ve kuruluşları ,kanunun 01.01.2003 'te yürürlüğe girecek olmasına rağmen nasılsa değiştirilecek umuduyla hazırlıksız yakalandıklarını düşünüyorum.
selamlar