Mesajı Okuyun
Old 08-06-2023, 13:07   #1
brkplt

Varsayılan mal sahibi ve kiralayanın farklı olması

öncelikle tüm meslektaşlara selamlar diliyorum.

Benzer bir konuyu forumda gördüm ancak gerek eski tarihli olması gerekse biraz daha farklı bir hususa değineceğim için yeni bir konu açmak istedim.

şöyle bir sorunla karşılaştık;

koca karısının maliki olduğu yeri kiraya veriyor. kira sözleşmesi yaklaşık 7 yıl bu şekilde devam ediyor. daha sonra kiraya veren koca ile karısı arasında boşanma davası başlıyor ve koca evden gittiği için kadın kiraları tahsil edebilmek için aynı kiracının eşiyle yeni bir sözleşme yapıyor. bu sözleşmenin üzerinden 3 yıl geçince kira bedelinde anlaşmazlık çıkıyor ve uyarlama davası gündeme geliyor. burada sorun olarak karşımızda;

1.kiracı ile aynı şartlarda aynı yerde kira ilişkisi devam ettiğinden kadının yaptığı ikinci sözleşme kocanın yaptığı ilk sözleşmenin devamı sayılır mı?

2.ikinci sözleşmede hem kiralaya verenin hem de kiracının şeklen (zira kullanım yine aynı kiracı ailede ve yine kira bedelleri eskiden olduğu gibi ikinci sözleşmeyi imzalayan kkiracı/koca tarafından yatırılıyor) değişmiş olması bunu tamamen yeni bir sözleşme yapar mı?