Mesajı Okuyun
Old 25-01-2012, 18:26   #26
Hassas Terazi

Bunu okuyunca, yakın zamanda kaybettiğimiz bir dostumun anısı geldi aklıma. Savaş Ay köşesinde de yazmıştır. Şöyle:

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/0...ohikanina_veda

BAKİ'YE SOR!..
Yüzlerce anısı var ama en matraklarından biriyle "güle güle" diyeyim kardeşime de, en acılı hallerinde bile gülebilen yüzüne yaraşsın. Meydan gazetesinde çalışmaktadır o dönem. Şefi Bâki Avcı ilk kez kullanacakları bankamatik kartlarını servise dağıtır, "Maaşları bununla, para çekme kulübelerinden çekeceksiniz artık" der. Ahmet'in kartı da şubeye yollanır hep orada diye. Telefonla nasıl kullanacağını da tarif eder Ahmet'e Bâki Avcı. Bir süre sonra Ahmet, şefi Bâki'yi arar.
Tuşlara bas her şeyi söyler diyordun Bâki. - Evet...
Kaç param var diye bakayım dedim söylemiyor makine. Sana yönlendiriyor beni. - Nasıl bana yönlendiriyor?
Ne bileyim kardeşim, ekranda öyle yazıyor, "bakiye sor" diyor.

Alıntı:
Yazan kezzy
Kentkartla ilgili benimde şahit olduğum bir olay var. İzmirde yaşayanlar veya yolu düşenler bilirler toplu ulaşımda kentkart kullanılır, kartın içine para yüklenir ve her geçişte yüklenilen paradan bilet parası düşer, kentkartta bozukluk varsa o an kart okunamadıysa veya yeterli bakiye olmaması durumunda sesli olarak makinadan uyarı duyarsınız.
Öğrencilik yıllarında (2. sınıf Borçlar Hukuku sınavından çıktım) elimde kocaman bir kitap, yurda dönmek için yarım saate yakın otobüs bekledikten sonra nihayet otobüs geldi, en önde boş bir yer görüp dünyanın en güzellikleri bana bahşedilmiş sevinciyle boş yere kuruldum.
Bir iki durak sonra, otobüs bekleyen bir yolcu, elinde evrak çantası takım elbisesi, gözünde güneş gözlüğüyle kendinden emin bir beyfendi otobüse durması için işaret verdi. Bekleyen tek yolcu o olduğundan izmirin çılgın eshot şoförü, daha yolcu otobüse binerken hızla hareket etmeye başladı.
Tabi otobüs birden hareketlenince daha bir ayağı otobüsün içinde diğeri dışında kalan yolcu dengesini kaybedip düşecek gibi oldu bu sırada da kafasını kentkart makinasına çarptı.
Buraya kadar olan olayları dehşeler içinde seyrederken beyfendi kafasını kentkart makinasına çarpınca makinadan " bakiye yetersiz" şeklinde uyarının gelmesiyle olayın şokundan kurtulmam ve kahkahayı patlatmam bir oldu(beyni yok gibi algılandı ve tüm yolcular kahkalarla gülmeye başladı). Seneler geçmesine rağmen hala aklıma geldikçe gülüyorum