Mesajı Okuyun
Old 23-06-2011, 07:39   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Hukuk eğlencelidir: Hukuk öğrencileri için ilginç hukuk soruları

Bu forumu, hukuk fakültesi öğrencileri ve stajyer avukatlara yönelik ilginç ve eğlenceli sorular için açıyorum. Hukuk mantığını geliştirmeye ve araştırma isteği uyandırmaya yarayacak soruların yer almasını amaçlıyorum. Bu nedenle avukat üyelerimizin sorulara yanıt vermemelerini, yeni sorularla forumu zenginleştirmelerini ve doğru yanıt verenleri teşekkür notu ile kutlamalarını; öğrenci ve stajyer avukat üyelerimizin de yanıt vermeden önce araştırma yapmalarını rica ediyorum.

Üç soruyla başlayalım.

1- Bir sohbette "Hukuk çok kolay" denilmişti, ben de bunu diyene çok basit bir soru sormuştum. İşte o soru: Ülkemizdeki mahkeme türlerini (Asliye Hukuk Mahkemesi vb.) sayınız.

2- "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabı çalan kişi ile birlikte kitabın yazarı da "suça azmettirmek" nedeniyle yargılanmalı mıdır? ("Bu Kitabı Çalın" Murat Gülsoy-Can Yayınları)

3- Ahmet'in ücretinin 1/4'ü, borçlusu olduğu icra takibinden dolayı haczedilmiştir. Ancak icra takibinde asıl alacağa her ay işleyen faiz, Ahmet'in ücretinin 1/4'üne eşittir. Takipte BK 84 uygulandığı da dikkate alındığında; 10 ay sonra Ahmet'in borcu artar mı, azalır mı, aynı mı kalır? Neden?