Mesajı Okuyun
Old 10-11-2014, 16:58   #1
Av. İbrahim Şen

Varsayılan Banka Kredi Masraflarinin Iadesi

değerli meslektaşlar,

bildiğiniz üzere tüketiciler, bankaların kendilerinden haksız şekilde almış oldukları kredi masrafları ve kart aidatlarını, yargıtayın da bu konudaki emsal kararlarından sonra artık geri alabiliyorlar.

doğrusu müvekkilllerimden ve yakınlarımdan şimdiye kadar bu yönde gelen taleplere olumlu yanıt vermedim, angarya olarak değerlendirdim. fakat zamanla bu taleplerin küçümsenmeyecek kadar fazla olduğunu fark ettim. zaten birçok hukuk bürosu da artık tüm yoğunluğunu bu işlere vermiş durumda.

ara ara beni de arayan, sadece bu işe yoğunlaşan, neredeyse kurumsallaşmış hukuk bürolarına rakip olmayı düşünmemekle beraber, kendi müvekkillerimin ve yakınlarımı kaybetmemek adına artık taleplerine olumlu yanıt vermek gerektiğini düşündüm.

izlenecek yolun bankaya başvuru, olumsuz sonuçlanması üzerine hakem heyeti yahut tüketici mahkemesine başvuru şeklinde olduğunu bilmekle beraber, bu masrafları 2-3 hafta gibi bir sürede tahsil ettiğini iddia eden telefonlar aldıktan sonra 'acaba bunun daha kestirme bir yolu mu var' düşüncesine kapıldım.

bir de müşterilerin neredeyse tamamının ellerinde herhangi bir evrak yok. bankadan bu evrakları talep edince ya olumsuz cevap alıyorlar ya da buna karşılık kendilerinden ücret talep ediliyor. avukatlık kanunu gereğince bu evraklara ulaşmak mümkün olsa da zaman kaybı ve bu cüzzi miktarların emeğimize karşılık gelmemesi nedeniyle bu da pek sağlıklı bir yol değil.

benim sorum tam olarak şu ki, bu masrafların en kısa yoldan tahsilini nasıl sağlarız? hakem heyetine gitmeden önce bankaya yapılmış bir başvuru zorunlu mu? bankadan alınmış bir evrak olmaksızın başvuru yapılabilir mi? bankanın şifahi ret kararı yeterli mi yoksa ret cevabının illa ki yazılı mı olması gerekiyor? iddia edildiği gibi 2-3 haftada sonuç alınması mümkün mü? bir de şirketler yönünden tüketici hakem heyetine gidilemeyeceği de düşünüldüğünde en kestirme nasıl sonuç alınabilinir?

bu işleri seri şekilde ya da daha önce tek tük yapan meslektaşlarımın katkısını bekliyorum...