Mesajı Okuyun
Old 25-01-2008, 16:45   #19
av.sally

Varsayılan Kaza tazminatı için 11 aileye 60 milyon dolar

<H1 class=HabDetHeader>

25 Ocak 2008Merkezi ABD'de bulunan Ribbeck Hukuk Şirketi ortaklarından Avukat Monica Kelly, Isparta'da düşen ve 57 kişinin ölümün neden olan MD-83 tipi uçağın üreticisi Mc Donell Douglas ile Boeing şirketleri aleyhine açılan davayla ilgili 11 aileden vekalet aldıklarını söyledi. Daha önce Kelly böyle bir davadan toplam 300 milyon dolar tazminat almayı hedeflediklerini belirtmişti. 11 ailenin tazminat bedeli 60 milyon dolara yaklaşıyor.

Kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ile görüşmek üzere Isparta'ya gelen Kelly, kazada yaşamını yitiren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Arık'ın oğlu ABD vatandaşı Yavuz Arık'ın, uçağı üreten şirketler aleyhine açtığı davanın ilk duruşmasının 18 Ocak 2008'de yapıldığını hatırlattı.

10 aileden daha vekalet aldıklarını, söz konusu ailelerin davaları için girişimde bulunma aşamasında olduklarını belirten Kelly, şöyle dedi:

“Sık sık Isparta'ya geliyorum. Amacım daha fazla insanın, var olan haklarına sahip olabilmesini sağlamak. Prof. Dr. Engin Arık'ın oğlu Yavuz Arık tarafından açılan davanın ilk duruşması Chicago'da 18 Ocak Cuma günü yapıldı. Vekaletini aldığımız aileler için de hemen işlem başlatacağız. Davalar Chicago'da görülecek.”

Davaların ne kadar süreceği konusunda net bir şey söyleyemeyeceğini ifade eden Kelly, tazminatların da kazada hayatlarını kaybedenlerin yaş, eğitim düzeyi gibi çeşitli kriterlere göre değiştiğini belirtti.
Isparta'dan ayrılan Kelly, ailelerle görüşmek için tekrar geleceğini bildirdi.

TOPLAM 300 MİLYON DOLAR

Kazadan hemen sonra Isparta'ya gelen Kelly "Bu tür kazaların sonrasında ödenen tazminatlar çok büyük. Bu yolla firmaların bir daha aynı sorumsuzluğu tekrar etmesinin önüne geçiliyor. Bu davalardan toplam tazminat hedefimiz ise 200-300 milyon dolar" diye konuştu.

BAROLAR BİRLİĞİ'NDEN ABD'Lİ FİRMAYA SUÇ DUYURUSU
Türkiye Barolar Birliği (TBB), yolcu yakınlarından vekalet toplayan Chicago merkezli "Ribbeck Law" hukuk bürosundan ABD’li 2 avukat hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.</H1>25 Ocak 2008Merkezi ABD'de bulunan Ribbeck Hukuk Şirketi ortaklarından Avukat Monica Kelly, Isparta'da düşen ve 57 kişinin ölümün neden olan MD-83 tipi uçağın üreticisi Mc Donell Douglas ile Boeing şirketleri aleyhine açılan davayla ilgili 11 aileden vekalet aldıklarını söyledi. Daha önce Kelly böyle bir davadan toplam 300 milyon dolar tazminat almayı hedeflediklerini belirtmişti. 11 ailenin tazminat bedeli 60 milyon dolara yaklaşıyor.

Kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ile görüşmek üzere Isparta'ya gelen Kelly, kazada yaşamını yitiren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Arık'ın oğlu ABD vatandaşı Yavuz Arık'ın, uçağı üreten şirketler aleyhine açtığı davanın ilk duruşmasının 18 Ocak 2008'de yapıldığını hatırlattı.

10 aileden daha vekalet aldıklarını, söz konusu ailelerin davaları için girişimde bulunma aşamasında olduklarını belirten Kelly, şöyle dedi:

“Sık sık Isparta'ya geliyorum. Amacım daha fazla insanın, var olan haklarına sahip olabilmesini sağlamak. Prof. Dr. Engin Arık'ın oğlu Yavuz Arık tarafından açılan davanın ilk duruşması Chicago'da 18 Ocak Cuma günü yapıldı. Vekaletini aldığımız aileler için de hemen işlem başlatacağız. Davalar Chicago'da görülecek.”

Davaların ne kadar süreceği konusunda net bir şey söyleyemeyeceğini ifade eden Kelly, tazminatların da kazada hayatlarını kaybedenlerin yaş, eğitim düzeyi gibi çeşitli kriterlere göre değiştiğini belirtti.
Isparta'dan ayrılan Kelly, ailelerle görüşmek için tekrar geleceğini bildirdi.

TOPLAM 300 MİLYON DOLAR

Kazadan hemen sonra Isparta'ya gelen Kelly "Bu tür kazaların sonrasında ödenen tazminatlar çok büyük. Bu yolla firmaların bir daha aynı sorumsuzluğu tekrar etmesinin önüne geçiliyor. Bu davalardan toplam tazminat hedefimiz ise 200-300 milyon dolar" diye konuştu.

BAROLAR BİRLİĞİ'NDEN ABD'Lİ FİRMAYA SUÇ DUYURUSU
Türkiye Barolar Birliği (TBB), yolcu yakınlarından vekalet toplayan Chicago merkezli "Ribbeck Law" hukuk bürosundan ABD’li 2 avukat hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8100328.asp?m=1