Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 15:18   #4
av.adnanyilmaz

Varsayılan Anayasamızdaki gereksiz hükümler

Sayın Dayar, ben bu hükmü eleştirirken Türkiyedeki mevcut durumu tartışma dışı bırakarak ve sadece anayasacılık mantığı çerçevesinde bakılmasını istedim. Yani kadın haklarının tartışılmasından ziyade anayasamızdaki bu tür gereksiz hükümlerin hiç birşeyi değiştirmeyeceğini vurgulamak istedim. 10/1 maddedeki cinsiyet ayrımı yasağı ve genel olarak 10 madde zaten eşitliği-ve bu arada cinsiyet eşitliğini- sağlamak amacıyla konulmuş hükümlerdir. Sorun Anayasal boşluk değil, bunu sağlayacak kanun hükümlerinin ve siyasal iktidarların olmayışıdır. Ayrıca Devlet sadece bu hükmü yerine getirmekle değil Anayasamızdaki bütün hükümlerin yaşama geçirilmesini sağlamakla yükümlüdür. Sizin söylediğiniz mantıkla olaya bakarsak yeni bir fıkra eklenip örneğin müslümanlar, hıristiyanlar, museviler eşit haklara sahiptir veya alevi ve sünniler eşittir... gibi hükmlerin de eklenmesi gerekir. Çünkü 1. fıkrada dil, ırk, renk, cisiyet, siyasi düşünce, din, mezhep... eşitliği sağlanmışken 2. fıkrada tekrar cinsiyet eşitliğini vurgulaması malumu ilamdır. Tekrar altını çizerek söylemek istiyorum ki; ben de kadın erkek eşitliğinin olmadığına inanıyorum ve bu başlık altında da onu tartışmıyoruz zaten. Ancak bunun kanun koyucu tarafından çıkarılacak ve daha uygulanabilir kanun hükümleriyle sağlanması gerekirken sırf siyasi endişelerle anayasayı şişirmek sakıncalıdır. Çünkü anayasanın 10/2 maddesinin kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına hiçbir katkısı yoktur. Saygılar...