Mesajı Okuyun
Old 03-01-2010, 19:18   #1
Onur Pınar

Varsayılan TCK m.86, m.123, m.170 hakkında olay sorusu.

Aşağıdaki olay sınav sorusu ya da pratik çalışma sorusu değildir. Yılbaşı gecesi şahit olduğum bir olaydır. Kendimi olaydaki mağdurların avukatı olarak düşünüp biraz araştırma yaptım fakat öğrenci olduğum için ilgili maddelerin uygulama alanlarına girip girmeyeceği konusunda şüphelerim var. TCK m.86 dışındaki maddeleri fakültede işlemediğimiz için sizlerden yardım istiyorum.

OLAY

A ışıklandırma olmayan bir yolda kaldırımda beklemektedir. Yanına yanaşan taksiden ön yolcu koltuğunda oturan yüzü maskeli şahıs pencereden sarkarak silahını A nın kafasına uzatır, sıkar ve naralar atarak olay yerinden uzaklaşır. A panikle kendini yere atar, son anda aracın plakasını almak aklına gelir ve ayağa kalkar. Sonra aynı aracın 50 metre ileride yürüyen 2 bayana da aynı şekilde silah sıktığını görür.

Bu olayın TCK m. 86 kapsamına girdiğini düşünüyorum. Kasten yaralama suçunun maddi unsuru içerisindeki ''sağlığı bozma'' başlığı kişinin, olay gerçekleştiğinde psikolojik travmayı bırakın çarpıntı geçirmesi halinde bile suçun oluştuğunu ifade ediyor. Ders kitabında da ''Ayrıca boş tabanca veya oyuncak tabancanın işlenen suçun niteliğine ve somut olayda kullanılış biçimine bağlı olarak silah sayılabilir. Örneğin psikolojik açıdan mağduru korkutmaya elverişli olması nedeniyle gerçek bir silah görüntüsü uyandıran oyuncak tabanca ile tehdit suçunun işlenömesi durumunda nitelikli halin uygulanması gerekir.'' diyor.

TCK m. 123 :Sırf huzur ve sükununu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla ; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine...

Failin farklı 2 kişiye ard arda silah sıkmış olması maddede geçen ''ısrarla'' sözcüğü kapsamına girer mi? Kanun Koyucu ''ısrar'' dan bahsederken failin eylemini tekrarlamasından mı yoksa fiilin aynı kişiye birden çok kez uygulanmasından mı bahsetmektedir?

TCK m. 170 :Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda;
a)...
b)...
c)Silahla ateş eden ya da patlayıcı madde kullanan,
Kişi...

Olaya uygulanabilecek diğer bir maddenin bu olduğu kanaatindeyim. Çünkü madde; maddi şeylerin yanısıra mağdurların maneviyatına (korku, kaygı,panik) gelen zararlarıda suç kapsamına almış. Fakat bu maddenin topluma karşı suçlar kapsamında olmasından dolayı olaya uygulanıp uygulanmayacağı konusunda şüphelerim var.

TCK m. 123 ve m. 170 hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

----------------------

Teşekkürler, Saygılar.