Mesajı Okuyun
Old 24-05-2013, 15:38   #10
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Fatih Davran
sayın meslektaşım,

balıkesir'de çalışan güvenlik görevlisi müvekkile dün (şirket yetkilisi tartışması gerekçe gösterilerek) çorlu'daki işyerinde işe başlaması ile ilgili bir noter ihtarı gelmiştir. müvekkil şirket yetkilisine 'senin arkanda kim var sorusuna karşı sadece 'Allah var' dediğini beyan etmektedir.
forumdaki konular ve verilen cevaplara baktığımda bu iş sözleşmesinin esaslı olarak değiştirilmesi ve müvekkil haklı olarak iş akdini feshedebileceği kanaatine vardım.

sorum şu : haklı fesihte ihbar tazminatı alınamayacağına dair yargıtay kararlarını da dikkate aldığımızda müvekkil işine gitmeye devam etmeli midir? nasıl bir yol izlemeliyiz açıkçası tam emin olamadım. cevaplarınız iin çok teşekkür ederim.

İş koşullarında esaslı değişiklik teklifi, iş akdini fesih hakkı vermez. İşçi işine devam etmelidir. İşveren benim verdiğim talimatı yerine getirmedin, işten ayrıl dediğinde fesih gerçekleşir ve işçinin de ihbar tazminatı hakkı doğar. Siz bu teklif üzerine buna dayanarak iş akdini feshederseniz bırakın ihbarı, kıdemi de alamazsınız.