Mesajı Okuyun
Old 28-12-2011, 09:55   #2
kezzy

Alıntı:
Yazan Konuk
dosyayı hazırladıktan sonra benim mahkemeyi bulunduğum yerden yürütebilir miyim ?

Sayın katılımcı;

Öncelikle belirtmek gerekir ki, boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin YERLEŞİM YERİ mahkemesi ve ya davadan önce son altı ay birlikte oturulan yer mahkemesidir.

Alıntı:
Yazan Konuk
.evliliğimiz henüz bir yılını doldurmadı ancak şiddetli geçimsizlik söz konusu olduğundan eşimden boşanmak istiyorum o da istiyor. ancak direk aile mahkemesine başvurmamız mümkün mü ?

Medeni kanun 166/3 maddesi uyarınca anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Bu şartlarda anlaşmalı boşnama davası değil ancak Davanızı çekişmeli açabilirsiniz.

Alıntı:
Yazan Konuk
.davayı eşim açacak ancak nasıl bir suçlama ile karşılaşacağımı bilmiyorum

Açılacak dava da eşinizin, sizin kusurlu olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Aynı şekilde sizde eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz. Ancak açacağınız davada sizin de eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Yakın akrabalarınız yada komşularınızın tanıklığı dahil her türlü delili kullanabilirsiniz.

Sayın katılımcı;
Önemle hatırlatmak gerekir ki, konunun ayrıntıları gereği özellikle HAK KAYBINA UĞRAMAMAK için davanızı bir AVUKATTAN DOĞRUDAN hukuki destek alarak yürütmeniz menfaatinize olacaktır.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlayarak bulunduğunuz ilin barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini de talep edebilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar