Mesajı Okuyun
Old 03-10-2010, 18:51   #1
alfredi

Varsayılan Miras nedeniyle tenkis davası mı taksim davası mı ?

Merhaba Sayın meslektaşlarım,
Elime bir dava geldi. Bunlar 4 kız kardeşler. Baba kısa bir süre önce ölüyor. Ölümden kısa bir süre önce üzerine kayıtlı taşınmazlardan birini, birlikte yaşadığı kızının üzerine (kız evli), bir diğer taşınmazı öteki kızının üzerine devrediyor. Bir taşınmazı da bakıcısına devrediyor. Bir diğer dairesini satıyor, satım parasının bir kısmını birlikte yaşadığı kızının kocasının kumar borçlarını kapatmak üzere kızına veriyor, bir de aynı kızına bir araba alınıyor. Kalan para ise ortada yok (muhtemelen aynı kızın banka hesabında). Baba ölmeden önce bir başka daireyi de karısının üzerine devrediyor. Halihazırda babanın üzerine kayıtlı bir dükkan var. Şimdi dışarıda kalan ve hiçbir şey alamayan diğer 2 kız kardeş yukarıda bahsettiğim ve üzerine dairelerin devredildiği iki kız kardeşlerine ve annelerine dava açmak istiyorlar. Daha önce böyle bir tecrübem olmadığından tereddüt ediyorum. Teorik bilgilerime dayanarak tenkis veya taksim davası açılabileceğini düşündüm. Açılacak davanın niteliği ve şartları konusundan bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Hepinize saygılarımı sunarım.