Mesajı Okuyun
Old 25-09-2010, 12:24   #1
Avukaat

Varsayılan Müteahhite karşı tapu iptali davası için yardım

Değerli Meslektaşlarım,
Bir dosyam için yardımcı olmanızı umuyorum. Olayı özetlemem gerekirse; müvekkilim ile müteahhit aralarında hiçbir sözleşme bulunmadan ortak olarak inşaat yapıyorlar. Fakat resmi evraklarda (müteahhit imzası olması gereken yerlerde) müteahhidin imzası bulunuyor. Müvekkilimce karşı tarafa 3 ev veriliyor. Fakat müteahhit akrabalarından borç aldığını söyleyerek bu evleri onların üzerine geçirmesini istiyor. tapuda iki kere vergi ödememek için evler doğrudan müteahhidin annesine, ablasına ve eniştesinin kardeşi üzerine geçiriliyor. Geçirirken evler değerinin çok altında satış olarak gösteriliyor. bildiğiniz üzere tapuda evin mülkiyetinin değiştirilmesini ya satış ya da bağışlama ile yapabilirsiniz. bu sebeple satış olarak gösterilmek mecburiyetinde kalınıyor. Diğer evlerden müvekkilime 4 tane kalıyor. 2 daire ise müvekkilce satılıyor, yeni mal sahipleri paraları müteahhite ait banka hesabına yatırıyor. Müteahhit yaptığı işin karşılığını alamadığını söyleyerek dava açıyor ve kazanıyor. bizde verilen evlere karşılık dava açmayı düşünüyoruz. Müteahhidin akrabalarınca müvekkilime tek kuruş ödenmemiştir.

Konuya ilişkin görüşleriniz ile varsa yargıtay kararlarınızı da iletmenizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim...