Mesajı Okuyun
Old 12-04-2006, 08:53   #10
Fatma Çınar

Varsayılan Boşanma

Ben farklı bir konuya dikkat çekme istiyorum. Siz boşanalı iki sene olmakla birlikte kararı kesinleştirmeye uğraştığınızı anlıyorum. ama ilk sorduğunuz soru da tekrar evlenmek istediğinizi de ifade etmişsiniz. Kötü haber vermek istemem ama, eğer evlenmek istiyorsanız. Kararın kesinleşmesinden sonra geçmesi gereken 300 günlük iddet müddetini doldurmanız ya da Sulh Hukuk Mahkemesi'nden bu sürenin kaldırılmasını istemeniz gerekmetedir. Kesinleşme işini halletmiş olmanız sevindirici ama yeniden evlenmek için yapmanız gereken başka şeyler de olduğunuzu bilmeniz gerekir diye düşündüm. Yasalar, boşanmış kadının boşanma kararından sonra 300 gün (Yargıtay Kararlarında kesinleşme olarak bahsediliri) sonra evlenme engeli ortadan kalkar. Bunun nedeni ise; boşanma gerçekleştiği sırada kadının hamile olması halinde, doğacak çocuğun nesebi ile ilgili sorunlar yaşamamaktır. Bu durumda ya 300 günü beklemeniz ya da Sulh Hukuk Mahkemesi'ne sürenin kaldırılması için başvurmanız gerekir. Bu başvurudan sonra Sulh Hukuk Hakmiliği sizi Adli Tıp'a gönderip, hamile olup olmadığınızı öğrenecektir. Adli tıptan gelen rapor doğrultusunda da karar verecektir. Umarım bu söylediklerimle canınızı sıkmamışımdır. Kolay gelsin.