Mesajı Okuyun
Old 22-03-2006, 15:53   #2
Av.Suat Ergin

Sayın seçgül,

Tebligat Kanununun 35 inci maddesini aynen aktarıyorum:"Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.

Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve yeni adres tebliğ memurunca da tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına ve diğer nüshası da tebliği yaptıran kazai merciin divanhanesine talik edilir ve eski adresin kapısına talik tarihi, tebliğ tarihi sayılır. (Değişik 2. fıkra: 4829 - 19.3.2003 / m.11) Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve yeni adres tebliğ memurunca da tespit edilemediği takdirde tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi, tebliğ tarihi sayılır.

Müteakip tebliğler, yalnız o kazai merciin divanhanesine talik suretiyle yapılır. (Değişik 3. fıkra: 4829 - 19.3.2003 / m.11) Bundan sonra eski adrese çıkarılan tebliğler muhataba yapılmış sayılır."

Sizin davanızda eşiniz dava esnasındaki bulunduğu adresi değiştirip, yeni adresini mahkemeye bildirmediği için mahkeme ilamı eski adresine tebliğ ettirilecektir. Siz kararı ben aldım dediğinize göre, eşinize kararın tebliğ edilmesi için sizden tebligat masrafı almış olmaları gerekir. Eşiniz adres değiştirdiği için de tebligat yapılamamıştır. Bunun üzerine 35'e göre tebligat yapılması gerekmektedir.Yani eşinizin eski adresindeki binanın kapısına tebligat parçası asılacak ve temyiz süresi (15 gün)asılma tarihinden itibaren başlayacaktır. Bu süre geçtikten sonra mahkeme ilamı kesinleşmiş olacaktır. Aksi takdirde dava derdest olarak kalacaktır. Bu süreyi eşinizi mahkeme kalemine getirip temyizden feragat ettirmedğiniz sürece kısaltma şansınız yoktur.Aradan 20-25 gün geçmesine gelince; tebligat parcasının dosyaya iadesi bazen bu kadar sürebilmektedir. Muhtarlıktan neyi beklediklerini ben de anlamadım. Ama merasim yukarıda yazdığım şekilde olmalıdır.

Saygılarımla