Mesajı Okuyun
Old 16-01-2003, 00:59   #3
metin karadag

Varsayılan Bu olumsuz durum niye olumlu bir çözüme neden olmasın ki?

Sayın ÇELİK
Sayın TİKİCİ

Sözünü ettiğiniz durumu olumlu bir çözüme ulastırmak o kadar uzak değil ki?

Bundan bir yıl önce Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörünü ziyarete gitmiştik.

Çok güzel bir brifing izledik.

Televizyon ve telekonferans modelleri hakkında tek tek örnekleri ile birlikte...

Az olan olanakların verimli modellerle nasıl çogaltılabildiğini ülkemizdeki ve dünyadaki örnekleri ile birlikte izledik...

İletişim araçlarını verimli kullanmanın ne demek olduğunu orada bizzat gördük...

Çin atasözündeki; "Aç bir insana balık vermek..." sözünü hatırlatıyordu....

Şu an mimarlık öğrencileri ile birlikte uygulamakta olduğumuz modelin daha ileri bir örnek olduğunu ve aynı atasözünün devamı olan; ... Ona balık tutmasını öğretin..."in yerine denk düştüğünü farkettik...

"Sorun Çözme Kabiliyeti Geliştirme Gruplari" sihirli cümleyi oluşturuyordu...

Ve gerçekten öğrencilere güvendiğinizi hissettirdiğinizde en iyisini yapmak için, bu kez kendileri kendilerine olan güvenlerini sürekli kılmak ve geliştirmek üzere vargüçleriyle çalışıp atıl enerjilerini açığa çıkarıyorlardı.

İnanın öğrencilerin gözlerindeki pırıltıdan birlikte oluşturulan sinerjiyi ve bundan duydukları kıvancı anlayabiliyorsunuz...

Henüz adı var kendi yok girişime gönüllü öğrenci katılımı olursa ilk adımı atmış olacağız...

Modeli Barolara sunma işini onlar yapabilirler.

Daha sonraki adım ise Barolar ile birlikte Üniversitelere anlatmak...

Böylece Baroların şu anki STAJ uygulama sistemine önemli bir takviye programı ortaya çıkabilecek...

Daha birinci sınıfta iken gruba katılan öğrenci, dört yıl sonra Stajyer Avukat olarak görev alacağı güne kadar bir çok altyapı çalışmasını ( performans, atölye çalışması, farazi mahkeme vd...) yapmış olarak; yani "yetkin bir hukuk insanı" olarak hem kendilerini hem de birbirlerini yüzlerce kez somut ve soyut model çalışmasını gerçekleştirmiş olacak...

hukukta_staj_rotasyonu@yahoogroups.com adresini bu nedenle bir ilk adımın aracı olması için açtım...

Bu konuya gönül verenleri ve tüm hukuk öğrencilerini bu girişimle kendi geleceklerini kendilerinin belirlemeleri için bekliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla
Metin Karadağ