Mesajı Okuyun
Old 28-10-2008, 21:25   #5
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Sonat Güvenç
Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

Fakat hatırladığım kadarıyla yargılanan kişinin rütbesinden daha alt rütbede olan bir hakim yargılama yapamıyor.

Peki avukatlık stajı başarı ile bitirildiyse askeri hakimlik stajı sadece Ankara'da mı yapılıyor??? Süresi sanırım 1 yıldı..

Yaklaşık 1 yıldır yedek subay olarak ordu bünyesindeyim ama böyle birşey duymadım. Aslına bakarsanız kulağa pek mantıklı da gelmiyor bu durum. Askeri hakim ve savcılar sivil kaynaklı oldukları ve harp okulu mezunu olmadıkları için kurmaylık yolu kendilerine kapalı. Bu durumda albaylıktan sonra terfi etmeleri mümkün değil. Kurmay subayların veya generallerin yargılanmalarını icap eden muhtemel bir durumda hakim bulamamak demektir 'hatırladığınız' durum.

Geçen yaz muvazzaf hakim-savcılık sınavı açılmıştı(Hatta asteğmenlere öncelik tanınmasına rağmen müracaat etmemiştim). Sınava giren bir çok arkadaşımdan bildiğim kadarıyla İstanbul'da Deniz Harp Okulu Komutanlığı'nda yapılmıştı spor, bedeni yeterlilik ve meslek bilgisi imtihanları. Sınavın Ankara'da yapıldığını duymadım şimdiye kadar. Sınav ortalama 2 yılda bir açılıyor ve avukatlık stajıyla hiç bir ilgisi yok askeri hakimliğin. Avukatlık stajı konusunda ne demek istediğinizi açarsanız yardımcı olabilirim.

Saygılarımla