Mesajı Okuyun
Old 25-02-2021, 14:34   #1
avukat.fks

Acil Kiralanan taşınmazın tahliyesi mi, fuzuli işgal nedeniyle tahliye mi?

Merhaba meslektaşlarım,
Kooperatif ile (A) şahsı arasında hukuki ihtilaf bulunan bir konutta kira ödemeksizin yaklaşık 1 yıldır oturan aileyi konuttan tahliye ettirmem gerekiyor. Olay biraz karışık elimden geldiğince açıklayıcı özetlemeye çalışacağım. Vaktini ayırıp tecrübelerini paylaşacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Kooperatif ile hukuki ihtilaf bulunduğundan konutun tapusu henüz (A) şahsı üzerine değil. (A) ile (B), kendi arasında adi yazılı taşınmaz satış vaadi sözleşmesi imzalamış (yani noter huzurunda değil, geçersiz bir sözleşme), satış bedeli de ödenerek konut gayri resmi olarak (B)’ye satılmış. (B) de şehir dışında yaşamakta olduğundan konut ile damadı (C) ilgilenmekte ancak kayınpederinden bir vekaletname almış değil.

Konutta kira ödemeksizin oturan şahıs (D), başka şehirden iş kurmak için gelmiş ve (C) ile tanışmış. (D) henüz ev bulamadığından, çocuklarının okul nakillerini aldırmak bahanesi ile (C)’den rica edip göstermelik bir kira sözleşmesi istemiş (C) de eğitimci olduğundan çocukların eğitimi aksamasın diye kabul etmiş. (D) kendi el yazısı ile tek nüsha bir kira sözleşmesi hazırlamış ve imzalamışlar. Sonrasında da (D) anne ve babasını da getirteceğinden ev bulana kadar rica edip bu evde oturmaya başlamışlar.

Bu süreçte sabıka kaydı olan ve uyuşturucu madde de kullandığı iddia edilen (D) ile müvekkil (C) arasında bir takım husumetler yaşanmış. (C) ye karşı asılsız iddialarla savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş ve takipsizlik kararı verilmiş, CİMER’e başvurulmuş ve millieğitim maarif müfettişliğince müvekkil (C) hakkında soruşturma yürütülmüş ve sonucunda müvekkil adına disiplin, adli idari bir işlem tayinine gerek olmadığına karar verilmiş. Ayrıca (C) ile (D)nin ortak tanıdığı olan (E)nin müvekkilin evine kadar gelip tehdit ettiği ve bu nedenle asliye ceza mahkemesince cezalandırılmasına karar verildiği dosyada (D)nin (E)ye yardım ettiği tehdit ederken yanında olduğu bilgisi de geçiyor.

Yani (C) ile konutta kira ödemeksizin oturan (D) arasında azımsanmayacak bir husumet oluşmuş. Apartman sakinleri ve müvekkilin kayınpederi de durumdan rahatsız.

Müvekkil, tek nüsha olan bu kira kontratında (D)nin sonradan eklemeler, değişimler yaptığını kendisine karşı yürütülen soruşturma dosyasından tesadüfen görmüş. Konut ve çatılı iş yeri kiralarında sözleşmenin feshi hükümlerinden gidilebilir mi bilemiyorum, ödenmeyen kira bedeli açısından kooperatif mi, (A) mı (B) mi alacaklı konumunda onu da bilemiyorum. (A) şahsı dairenin parasını (B)den aldığına yönelik mahkemede şahitlik edebileceğini söylüyor.

Sonuç olarak (D) yi ve ailesini konuttan çıkarmak için nasıl bir yol izlenmeli, dairenin bedelini ödeyen müvekkilin kayınpederi (B)nin haklarını nasıl güvence altına alabilirim?