Mesajı Okuyun
Old 24-09-2006, 20:16   #6
Armağan Konyalı

Sayın Ahu

Anketinizin sonuçlarını değerlendirirken dikkatli olmak lazım :

İngilizce bilmeyen üyeler bu ankete ilgisiz kalacaklarından bilenlerin oranı bilmeyenlere göre yüksek gözükecektir. Ben ankete katıldım ama anket Almanca konusunda olsaydı itiraf edeyim ki katılmayabilirdim.

İngilizceyi mesleğinde layıkıyla kullanacak avukat sayısının çok az olduğu gerçeğini hepimiz kendi çevremizden biliyoruz.

Bornova Anadolu Lisesi'nden olan okul arkadaşlarımdan avukat olanlar var. Ne yazık ki, yıllarca emek verdiğimiz İngilizceyi sadece bir kaç avukat okuldaşım mesleğinde kullanabiliyor. Bunun nedeni, bizim mesleğe başladığımız yıllarda avukatlıkta İngilizce bilgisine gerek duyulmamasıydı. Eğer gerek duyulsaydı, kafasını gözünü yara yara, hukuki İngilizceyi de öğrenirdik. (Bu yazdıklarım liseden 1970'li yıllarda mezun olanlar içindir. Daha sonraki yıllarda mezun olanların ne kadar kullandığını hiç bilmiyorum)

Şimdilerde de yabancı dile çok fazla ihtiyaç duyulduğunu sanmıyorum. İleriki yıllarda yabancı şirketlerin yurdumuzu işgali arttıkça, denizcilik, finans gibi sektörler büyüdükçe ihtiyaç artacaktır kanısındayım.

İngilizce bilen avukatların sayısı anadolu liselerinin artmasıyla artmış olabilir ama bu İngilizce bilgisi avukatlık mesleğinde kullanılmadıkça ''İngilizce bilen avukatların'' arttığını söylemek yanlış olur.

İngilizce eğitim yapan Hukuk Fakülteleri hakkında bilgim olmadığından bu konuya hiç değinmiyorum. Siz böyle bir fakültede okuduğunuzdan bu konuyu herkesten daha iyi bilirsiniz.

Hakim savcıların yabancı dil bilmeleri hiç gerekmiyor. Bu meslekte olanlar, iş yoğunluğu yüzünden, Türkçeyi bile zor kullanıyor. Bakanlığın ve Yüksek Mahkemelerin araştırma-geliştirme veya temsil işlerinde gereken yabancı dil ihtiyacı ancak sözleşmeli uzman hukukçularla sağlanır kanısındayım.

Yabancı dil konusuna hukukçular açısından değil de, hukuk öğrencileri açısından bakıldığında, yabancı dil mutlaka öğrenilmeli düşüncesindeyim. Bunca çok sayıda öğrencinin hukukçuluk yapması mümkün gözükmüyor. Büyük bir bölümü hukuk dışında işlerde çalışmak zorunda kalacak. Bu nedenle öğrencilik yılları iyi değerlendirilip, yabancı dil öğrenilmeli. Okul dışında veya 25 yaşından sonra yabancı dil öğrenmek mümkün olmuyor.

Saygılarımla