Mesajı Okuyun
Old 21-12-2012, 13:16   #34
olgu

Alıntı:
Yazan Admin
Bir taksi şöförünün de bir sürü masrafı vardır ancak taksisine binenlerden taksimetre ücretine ilave olarak kapı aşınma ücreti olarak "2-TL" tahsil etmelerine sıcak bakar mısınız?

Tarifede belirtmese de taksiler aşınma ücretini zaten alıyor, gittiğiniz mesafeye göre bir kabaca yakıtı hesaplayın birde taksimetreye bakın. En az 2 misli fiyat yazıyor.

Banka tacir olduğuna göre tabiki kar elde etmek amaçlı kurulacak ve zararını en aza indirecek. Siz devletin bankaları kullanmalarını zorunlu kılması sebebiyle işlem ücreti alınmaması gerektiğini söylüyorsunuz haklısınızda, ancak düzenleme yapılsa, kira ödemelerinden işlem ücreti alınmayacak diye, bu da kötüye kullanılma çok açık hale gelecek. Ülkemizde vatandaş bulduğu yasal açığı ustaca kullanmakta öyle bir hale gelmişki, kullanmasa kendisini kötü hissediyor.
Yasada açık düzenleme olmasa da hakkaniyet gereğince ben bazı ücretleri almalarında haklı sebep görüyorum.

Benim görüşüm, bu ücreti BDDK'nın veya TBB'nin belirlemesi. İsteyen banka yine istediği müşteriden almasın. Ancak haksız da olsalar onlara muhtaç olduğumuz sürece gereklinin yanında gereksiz bir sürü masrafı da talep ve tahsil edecekler...