Mesajı Okuyun
Old 21-12-2012, 11:49   #32
olgu

Önceki mesajımda belirttiğim gibi makul sınırlar çerçevesindealınması halinde karşı değilim.

Banka paranızı işletiyor, bundan kazanç sağlıyor ancak şunu da hesaba katalım, banka müşteri istediğinde çekebilsin diye ATM lerle dolduyor şehri, hiçte azımsanamayacak maaliyetlerle. (kira bedelinden tutun, elektirik, telefon, makina parası vb)

Paranıza güvence sağlıyor, hiç banka kullanmadan içi para dolu bond çanta ile sokakta gezmeyi kaç çılgın göze alabiliyor?

Banka yatırdığınız parayı işletiyor ancak hesapta 200-300 TL parası bulunan bir kişinin bankaya sağladığı yarar, bankanın şahsa sağladığı yarara bakarsak yok. siz o 200 TL yatırmak için, personelin mesaisini kullanıyor veya milyarlara mal olan ATM yi kullanıyorsunuz ve 3-5 gün sonra parayı çekiyorsunuz banka sizin paranızdan ne gibi fayda sağlayabilir?

Ücretler ve maaşlar bankaya yatma zorunluluğu olduğunda yüksek meblağlar yatıyor ancak, üst düzey yönetici değilse aldığı ücret 1 ay sürmeden hesaptan çekiliyor ve bankanın yine işletebileceği bir para kalmıyor. kaldıki kamu kurumları yaptıkları protokollerle bu hesaplardan hesap işletim ücreti alınmasının önüne geçiyor. özel sektör de ise çok güçlü firmalar bunu sağlayabiliyor.

Bankada dikkate alınabilecek miktarda paranız varsa bankalar sizden hesap işletim ücreti de almıyor, banka yatırdığınız parayı değerlendirebiliyorsa benim şahit olduğum kadarıyla almıyor ancak sürekli düşük miktarlar yatırıp çekiyorsanız, bu durumda alıyor, ki tekrar yineleyim, abartmadıkları sürece bu bedeli haklı buluyorum, sebebini de yazdım yukarıda.

Bankaları da sütten çıkmış ak kaşığa benzettime ilişkin bir görüş de çıkmasın.

Vadesiz-vadeli hesap olarak 15 yıldır (öğrencilik yıllarımdan beri aynı banka ile çalışıyorum hatta aynı şube) öğrenciyken hesapla 500 TL den fazla para olmamaasına karşın öğrenci olmam sebebiyle hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı almadılar, öğrenciğim sona erince tek sefer 23 TL aldılar sonra, vadeli hesap açınca bunu da almadılar.

Ancak bir kere adliye içinde şubesi var, kolaylık olur diye özel bir bankada hesap açtım 3 ay sonra hesap işletim ücreti, kredi kartı yıllık kullanım ücreti (3 ayda nasıl yıl oluşturdularsa) adı altında 168 TL para kesince bankayla ilişkimi kestim, şikayette ettim.