Mesajı Okuyun
Old 05-04-2008, 18:59   #5
Av. Hatun Olguner

Yıllar önce benzer iki olayım olmuştu.Hafif farklılıklarla ama;

Galiba 8-9 yıl önceydi,yüklü bir alacak için Batman'a gittim. Borçlu adresine gittik,borçlu gayet medeni ve saygılı idi,borcu kabul ettiğini,ancak benim Adanaya dönmemi ve beklememi,1 yıl sonra borcu ödemek için Adanaya geleceğini bildirip dönmemi istedi. Tabii kabul ettim,müvekkil çok varlıklı ve daha önceki avukatları Malatya'da,alacakları için haciz yaparken borçluları intihar etmiş olduğu için sert icra muamelesi istemeyen bir müvekkildi. Döndüm ve gerçekten 1 yıl sonra borçlu geldi,borcunu ödedi,gelirken kaçak çay,kolonya vb hediyeler de getirmişti. Ben de sözünde durduğu için teşekkür edip evine ve ailesine kendisi ile pasta göndermiştim. Genelde de borcunu ödeyen borçlulara telefonla veya mesajla zorlukları içinde dürüst ve örnek davrandıkları için teşekkür ederim.Yılda bir kez ancak hacze giderim,
tahsilatları genelde telefonla irtibat kurarak,borçlunun belirlediği tarihlerde yaparım.Müvekkillerim de haczi sevmezler.

İkinci örnek tersine : Geçen ay adliye asansöründe karşılaştığım bir borçluma ' hala buralarda mısın,borçların bitmedi mi diye sordum.Yaklaşık 15 yıl önceki bir borçlumdu. Önce hatırlamadı,müzmin borçlu olduğu için alacaklı avukatlarını hatırlayamaz diye düşündüm,ama ismen hatırlatınca birden yüzü güldü;
' Ya ben sizin izinizi kaybettim sanıyordum,bana çok iyi ve merhametli davrandığınız için büronuza özel olarak teşekkür etmeye gittim o zamanlar,Tokat'a savcı olarak gittiğinizi söylediler,ben de teşekkürümü mektupla ilettim,aldınız mı?' diye sordu. Almadığımı söyleyince,bu kez gecikmiş olarak teşekkürünü iletti.

Cengiz Bey'in şaşkınlığını anlıyorum. Borcunu zamanında ödeyen borçlu çok az. Bir borçluma sitem etmiştim : Çok atlatıyorsun,yalanın da çok,buna güceniyorum dedim. Hani dürüstçe ödemeyeceğini söylesen,dedim. Çok içten bir şekilde ve ezik olarak şöyle cevap verdi : ' Ablacığım,inan ki parasızlıktan;idare et işte,borçlu parasızlıktan yalan söyler...' dedi. Bir borçlum da geçen hafta,aynı serzenişte bulundu,evet yalan söyleyebilirim,söylüyorum da,ama lütfen bana yalan söylüyorsun deme,doğru söylemiyorsun diye dile getir,gururum inciniyor dedi.
Ben de söz verdim,artık doğru söylemiyorsun diyeceğim.
Çünkü doğru söylememeye devam ediyor.