Mesajı Okuyun
Old 04-02-2010, 12:56   #1
Konuk

Varsayılan psikiyatrist raporuyla adli tıp

İyi günler,

2004 yılında açılmış hakkımda ağır ceza davası söz konusuydu. Davanın konusu nitelikli dolandırıcılıktı. İlk mahkemede takipsizlik kararı verildi ancak karşı taraf tekrar bir dava açtı ve dava kamu davasına dönüştü.

Dört yıl boyunca aralıklarla mahkemeye gittim ve en sonunda davayı açan tarafın şahidi olan benim aleyhimde tanıklık yapan eski erkek arkadaşım benim psikiyatriste gittiğimi ve ağır patolojik sorunlarım olduğunu iddia etti. Mahkeme bunun incelenmesini istedi ve benim 8 ay boyunca ayda bir kere görüştüğüm bir psikiyatriste durumumun sorulması kararı çıktı. Psikiyatrist benimle ilgili olarak kişilik bozukluğu teşhisini, durumumu açıkça belirten bir raporla birlikte, yapılan kişilik testleri,zeka testlerini ekleyerek mahkemeye dosya halinde gönderdi.

Ancak bu raporun üstüne itirazlarımıza rağmen hakim Adli Tıp'ta yatarak durumumun belirlenmesine karar verdi.
Tam beş gün boyunca korkunç şartlarda kapalı olarak Adli Tıp'ta tutuldum ve sonunda ceza-i ehliyeti vardır raporu verildi.

Ardından geçtiğimiz ay davada beraat ettim ve olay sonuçlandı. Ancak psikiyatristimin benimle ilgili böyle ayrıntılı bir raporu mahkemeye gönderme hakkı var mıdır?
Ayrıca burada önemli olan psikiyatriste beraber gittiğimiz anneme böyle bir teşhisten bahsedilmemekte ve sadece ağır depresyon (majör depresyon) ve anskiyete bozukluğu sıkıntısı çektiğim söyleniyor psikiyatrist tarafından.

Burada sorunlu olan çok taraf var, zorla Adli Tıp'ta yatırılmam orada gördüğüm muamele gibi..
Ancak benim en fazla rahatsız olduğum konu psikiyatrist meselesi.
Bir mahkemede ortada cinayet vs yokkken, ceza-i ehliyetinin yerinde olduğu belli olan bir lise branş öğretmeninin sadece 8 ay boyunca psikiyatriste gittiği için Adli Tıp'ta yatırılması hukuk mantığı ve etik açıdan doğru mudur?

Psikiyatristimizin bize söylemediği bir teşhisi resmi belgeye yazıp mahkemeye göndermesi yasal mıdır?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.