Mesajı Okuyun
Old 30-11-2022, 17:39   #3
Av. Alperen TUĞAY

Alıntı:
Yazan av.enesteper
Merhabalar meslektaşım öncelikle size yol göstermesi amacıyla dava konusu olayla benzer niteliklere haiz olduğunu düşündüğüm iki adet uyuşmazlık mahkemesi kararını sizinle paylaşacağım bunlar; Uyuşmazlık Mahkemesi Hukuk Bölümü'nün 2001/70 Esas, 2001/79 Karar ve 2016/279 Esas, 2016/328 Karar sayılı ilamları. Dilerseniz kararların tam halini de atabilirim.

Sorularınıza gelirsek meslektaşım görevsizlik kararı yargı yolundan kaynaklandığı için Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin 2016/11329 Esas, 2017/1197 Karar sayılı ilamı uyarınca görevsizlik nedeniyle aleyhinize vekalet ücretine ve yargılama giderlerine hükmedileceğini düşünmekteyim. Yani, yaptığınız masraflar boşuna gidecek ve yeniden tüm masrafları yapmanız gerekecektir.

İkinci sorunuza yanıt olarak ise yukarıda belirttiğim Yargıtay Kararı doğrultusunda davada hangi aşamada görevsizlik verilirse verilsin aleyhinize vekalet ücretine hükmedileceği kanısındayım.

Son sorunuza cevaben ise; görevsizlik kamu düzeninden kaynaklandığından hangi aşamada olursa olsun tespit edildiği takdirde görevsizlik nedeniyle yerel mahkeme kararı ortadan kaldırılacak/bozulacaktır. İyi çalışamalar diliyorum meslektaşım.

Üstadım eğer kararların tam halini paylaşırsanız; hem ben hem diğer meslektaşlar faydalansınlar.