Mesajı Okuyun
Old 24-01-2009, 14:22   #1
ozlemdurucan

Varsayılan tanık mıdır? sanık mıdır?

maktül: X sanık:Y tanık:Z olsa;

Y'ye ait aracın içinde bulunun Z ile konuşmak için,seyiir halindeki aracı durduran X, Z' ye arabadan inmesini söyler. Ancak Z arabadan inmek istemediğini söyler ve aralarında tartışma çıkar. bunun üzerine Y aracı tekrar hareket ettirmek ister. bunu farkeden X arabanın önüne geçer,Y buna rağmen arabayı hareket ettirir. ilk önce araç yavaş hareket eder,X kendini korumak için kaçamaz,ön kaputun üstüne çıkar bir kaç metre bu şekilde araba ilerledikten sonra Y arabanın hızını arttırır. X dngesini sağlayamaz arabanın altında kalır. yaklaşık 24 metre sürüklenir ve hayatını kaybeder.

böyle bir durumda Y' nin kastı sarihtir. Ancak Z arabayı durdurması için Y'ye herhangi bir ihtarda bulunmamış yada somut olayın niteliğine göre arabanın durmasını sağlayacak bir harekette bulunmamış ise (el frenini çekmek gibi) Z' nin cezai sorumluluğu doğacak mıdır? TCK' nın iştirak yada yardım etmeye ilişkin 39.maddesi burada bana yardımcı olmadı. Zira suçun işlenmesine engel olmama bildiğim ve araştırdığım kadarıyla yardım etme sayılmıyor.

Z için uygulanması gereken bir hüküm var mıdır. Z savcılıktaki ifadesinden sonra serbest bırakılmıştır. davaya tanık olarak katılmak istememiştir. maktülün yakınları Z hakkında suç duyurusunda bulunabilirler mi?