Mesajı Okuyun
Old 24-03-2010, 16:55   #3
sosyologyusuf

Kızınız 4 yaşında olduğundan 3-6 Yaş Grubu Çocuklar

Bu yaşlarda bulunan çocuğun anneye olan gereksinimi 0-3 yaş grubuna göre daha azdır. Ancak yine de annenin yakınlığına çok gereksinimi vardır. Çocuğun benliğinin gelişimi, cinsel rol benimsenmesi gibi kavramların çocukta somutlaştırılması bu dönemde söz konusu olmaktadır. Bu nedenle bu yaşlardaki anne yoksunluğu derin izler bırakabileceğinden velayetin anneye verilmesi tercih edilmektedir. Ancak çocuğun anneye verilmesinde çocuğun aleyhine durumlar da olmamalıdır. Örneğin anne bakım ve sevecenliğine muhtaç bulunan çocuğu terk eden ve ihtara karşın yuvasına dönmeyen kadına çocuğun velayeti verilemez. Bu nedenle hakim çocuğun anne bakım ve şefkatine muhtaç olduğunu saptadıktan sonra çocuğun velayetinin anneye verilmesine bir engel olup olmadığı araştırmaktadır.
Çocuğun velayetinin boşanan eşlerden birisine verilirken göz önünde tutulacak ve asla vazgeçilemeyecek tek ve ana kural ise onun güvenliği ve menfaatidir. Bunun yanın da diğer etkenlerde göz önünde tutulması gerekmektedir.
Sonuç olarak Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışların da önemlidir Kesin olarak anneye veya babaya verilir demek yanlış olur genel değerlendirmeye bakmak gerekir diye düşünüyorum