Mesajı Okuyun
Old 10-01-2008, 18:56   #1
Av. OSMAN GÜR

Varsayılan Görevli mahkemede dava açma-idareden zararın talep edilmesi

Sayın meslektaşlar, 02.07.2006 tarihinde meydana gelen şiddetli bir yağış, taşkın neticesinde müvekkilin taşınmazındaki tüm bitki örtüsü zarar görüyor. Ayrıca taşınmazının bir kısmı dere yatağı haline dönüşüyor. Sebebi ise (iddiamız) dere yatağına tecavüz eder şekilde yapılaşılması, dere yatağının daraltılması ve derevyatağının akış çizgisinin değişmesi. Müvekkil belirtilen 02.07.2006 tarihli taşkından sonra dava konusu yerde 22 gün sonra, 24.07.2006 tarihinde mahkemece tespit yaptırıyor. Akabinde düzenlenen bilirkişi raporları iddiaları doğrular nitelikte. Yapılan tespitten yaklaşık 4 ay sonra ben müvekkille görüşüyorum. Taşkından 5-6 ay sonra 28.12.2006 tarihinde ben haksız fiil nedeniyle Asliye Hukuk Mahkemesi'nde maddi tazminat davası açıyorum. Davalılar bir parke fabrikası ve belediye başkanlığı. Mahkemece DAVALI BELEDİYE açısından GÖREVSİZLİK kararı veriliyor. Ben kararı temyiz ediyorum. Ancak karar Yargıtay'dan onama geliyor. Şuan itibariyle davalı belediyeye idare mahkemesinde dava açmamız gerekiyor. (Parke fabrikası ile ilgili tazminat isteğimiz açtığımız davada şuan için devam ediyor.) Bilindiği üzere bu dava yargıtay onama ilamının tebliğinden itibaren 30 gün süre içinde açılmalı. Merak ettiğim husus şu, bilindiği üzere tam yargı davalarında zararın ortaya çıkmasından sonra davalı idareden zararın giderilmesinin istenmesi ve bundan sonuç alınmadığı takdirde dava açılması mümkün. Ancak belirtildiği üzere olayımızda müvekkil, mahkece yapılan tespit haricinde davalı belediyeden herhangi bir talepte bulunmamış. Bu durum idare mahkemesinde açılacak davayı sizce nasıl etkiler? Bu talebi şuan için yapabilir miyim? Bu konuda elinde yargıtay kararı olan arkadaşlar mevcut mu ? Bilgilendiririrseniz sevinirim. İyi çalışmalar..