Mesajı Okuyun
Old 12-09-2015, 08:56   #1
avrecepefe

Varsayılan 6502 Sayılı Yasada Belirtilen Sözleşmeler Görevli Mahkeme

Sevgili Meslektaşlarım,
Malum olduğu üzere 6502 Sayılı TKHK'de bir takım sözleşmeler ismen zikredilmiş. Eser, taşıma vb. Meslektaşlarımla bir sohbetimizde Yargıtay'ın Mayıs 2015 tarihli bir kararından bahsettiler ve ismen sayılmış bu sözleşmelerle ilgili her türlü uyuşmazlıkların artık Tüketici Mahkemelerinde görüleceğine dair bir içtihat oluşturulduğundan bahsettiler. Tıpkı mutlak ticari davalar gibi. Tabi ki kararın künyesini bilmedikleri için okuma imkanı bulamadık. Yaptığım araştırmalarda da böyle bir karara rastlamadım. Kanaatimce meslektaşlarım duyuma dayalı konuşuyorlar ama ısrarcı olduklarını gördüm. Kanaatim odur ki ismen bir takım sözleşmeler zikredilse de tüketici ve tüketici işlemi kavramının hiç bir biçimde gözden kaçırılmaması lazım. Sözleşmenin iki tarafının da ticari ve mesleki kaygılarla hareket ettiği bir eser sözleşmesinin mutlak biçimde Tüketici Mahkemesinin görev alanına sokulması Diğer mahkemelerin görev alanına da ciddi bir müdahale olacaktır ve Tüketiciyi koruma hedefinde olan kanun hükümleri özel anlamını yitirebilecektir. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirseniz mutlu olacağım. Saygılarımla.