Mesajı Okuyun
Old 07-11-2008, 21:59   #3
Muhsin KOÇAK

Maliye Bakanı bu nam-ı diyar Kemal Un-akıtan (!)

KDV iade alacaklarının hak sahibi mükelleflerin ... mal ya da hizmet satın aldıkları kişi/kurumların ssk prim borçlarından mahsubunu belli şartlara bağlayan ilk düzenleme asıl olark 81 sayılı KDV genel tebliği 1/B bölümünde yapılmış, bu düzenleme 01.03.2001 tarihli resmi gazetede yayımlanmış, daha sonra Bakanlık konuyu 23.11.2001 tarihli 84 Sayılı KDVK genel tebliğinde toplamış olmakl birlikte daha önce düzenlemenin yer aldığı 81 sayılı tebliğin ( 1 ) nci bölümünü iptal etmiştir. 84 sayılı genel tebliğde de mal ve hizmet satın alınan kişi ya da kurumların SSK prim borçlarına mahsup edilmesine ilişkin düzenlemeye yer verilmiş olmakla birlikte, 107 sayılı KDVK genel tebliği ile yapılan düzenmele ile mahsup işlemini mal ve hizmet satın alınan kişilerin SSK prim borçlarına ilişkin düzenlemeden vaz geçmiştir. Ancak her ne hikmetse 22.10.2008 tarih ve 27032 sayılı resmi gazetede yayımlanan SGK genel tebliğinde, KDVK 84 sayılı genel tebliğin 107 sayılı tebliğ öncesi hükümlerine göre bir düzenleme yapmıştır.
Ancak 3065 sayılı KDVK 32 maddesi ile konuya ilişkin düzeneleme yetkisi tamamen Maliye Bakanlığına verildiği için maliye bakanlığı düzenlemesi geçerli olacaktır. Dolayısıyla ve kısaca 107 sayılı tebliğ ile ..... mal ve hizmet satın aldıkları kişi ya da kurumların SSK prim borçlarından mahsup işlemine son verilmiştir.

Konu Vergi hukuku ve Anayasanın eşitlik ilkesine tamamen aykırıdır, zira belli bir süre bir grup mükellefi belli hakladan yararlandırılacak yani ellerine bir hak verecek bir düzenleme ve bu düzenleme ile belli bir grup yararlanma olanağı bulacak, bir süre sonra ben yanlış yaptım bu kez bu hakkı diğer yararlanmak isteyen mükellef grubundan esirgeyecek bir düzenleme ile ortaya çıkacaksınız ... Hukukun temel ilkelerine, vergi hukukunun özüne ve Anayasal haklara aykırı bir düzenlemedir.

müracaatınızı vergi dairesi reddecektir, bu yazılı müracaata yazılı red kararını dava konusu yapmanızı öneririm. 22.10.2008 de yayımlanan SGK genel tebliği bağlayıcı değildir zira öncelikli olarak maliye idaresinin mahsup için onay vermesi gereklidir.

iyi çalışmalar diliyorum