Mesajı Okuyun
Old 29-12-2013, 04:31   #1
Av. Caner İlhan

Varsayılan Ayıplı malda seçimlik değişim hakkınının yetkili servisçe kabulü fakat değişimin uzunca bir süre yapılmamasının sonucu nedir?

Sayın meslektaşlarım,

Tüketici olarak, garanti süresi içerisinde gizli ayıplı olan ürünü kutusu ve aksesuarları hariç, kargo şirketi aracılığı ile 29.11.2013 tarihinde yetkili servise ulaştırdım.
Gizli ayıplı malın yanına ürünün değişimini talep ettiğime dair ıslak imzalı beyanımı da ekledim. Yetkili servisin fişi elimde olmasa da servisin online otomasyon sistemi üzerinden malın servisteki işlemlerini, gelişmeleri görebilmekteyim ve cihazın değişimine karar verildiğini biliyorum. Bugün itibarı ile değişim hala mümkün olmamıştır.

TKHK ve ilgili mevzuatta belirtilmiş malın azami tamir süresi olan 20 iş günü aşılmış olmakla beraber Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik madde 14 gereği kullandığım seçimlik hakkı bedel iadesi talebim ile değiştirmem mümkün olabilir mi?

İlgili madde "Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen " diye başlamakta ise de maldan yararlanmanın imkansız olması sebebiyle kıyasen bu maddenin uygulanabilirliği var mıdır?

İçtihat bankasında konuya dair bir materyal bulamadığım için ve bu yöndeki fikrimi doğrulayabilecek
bir emare bulamadığım için yardımlarınızı rica ediyorum.