Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 19:45   #1
ethem

Varsayılan Kiralayanın Aylık Kiranın Tesbit İstemi

Öncelikle hazırlamış olduğunuz siteniz için teşekkür ederim.
1.11.1998 tarihinde kontrat yaparak şu an oturmakta olduğum daireyi 120 milyona kiraladım. Birinci sene sonunda kontratımızın ilgili maddesi % 85 demesine rağmen kirayı % 75 artırarak 210 milyona çıkararak ödemeye devam ettim. İkinci sene sonunda ülkemizdeki ekonomik kriz sebebiyle ilgili Kanun maddesini gözönünde bulundurarak % 25 artırarak 262 milyon 500 bin lira yaptım. Üçüncü sene sonunda ise mevcut krizlerin devam etmesi sebebiyle kirayı 300 milyon yaparak üç aydır ödemekteyken Sulh Hukuk Mahkemesinden tarafıma gönderilen Mahkeme pusulasını aldım.( Bu artışların hepsinde yeni kira bedeli yeni taşınan bir kiracının emsal daire fiyatlarına eşitti.) Pusula içindeki dilekçeyi okuduğumda aylık kiranın 433 milyon 125 bin olarak tesbiti istemidir şeklinde başlayan ve 6570 sayılı yasaya göre konunun değerlendirerek kiranın tesbit edilerek dava ve diğer masrafların kiracı tarafından karşılanması vs. gibi bir yazı. Mahkeme bu ayın sonunda . Benim öğrenmek istediğim konulara gelince ;
1. Kira sözleşmesi yukarıda bahsettiğim artış dönemlerinde taraflar tarafından paraflanarak uzatılmamışken, diğer artışların hepsi o sözleşmenin ilgili maddesine göre % 85 olarak yapılmamışken ve sözleşmenin diğer maddeleri bile örnek kira bitiminden 40 gün önce oturup otulmuyacağının noterden bildirimi gibi uygulanmamışken halen bu sözleşmenin yürürlüğü varmıdır?
2. Aynı binada oturduğum daireden yirmi metre kare büyük ön bir daire yeni on gün önce 325 milyona kiraya verilmişken arka cephede güneş görmeyen ve dört yıllık kiracı olan benden 433.125.000.- TL kira istenmesi Mahkeme tarafından dikkate alınmıyacakmıdır?
3. Kiralayanın kira tesbitini kira sözleşmesi bitiminden itibaren kaç günde mahkemeden isteyebilir. 6570 sayılı Kanunda bu gibi konularda bağlayıcı dava açılma süresi varmıdır?
4. Bugüne kadar kiralarımı zamanında ödemiş ve yolu hiç mahkemeye düşmemiş Hakim karşısına bir kez olsun bu yaşına kadar çıkmamış bir kişi olarak şu an tüm ailece bir tedirginlik yaşıyoruz. Mahkemenin bu tür davalarda gelişimi tarafıma ne gibi sorular sorulabileceği ve avukat olmadan katılabirmiyim aydınlatırsanız sevinirim.?
5. Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz ve benim gelirlerim bana yapılan zam artışları Mahkeme tarafından dikkate alınacakmıdır.
6. Kiracı olarak bu davaya karşı benim açamak gereken bir dava varmıdır?
7. Bu tür davalarda Mahkemenin kararına karşı kiracının itiraz hakkı varmıdır?
8. Dava kiralayanın istediği şekilde kirayı artırırsa daireyi tahliye edebilirmiyim.
9. Mahkeme masrafları ve diğer giderleri ne kadar tutmaktadır. Dava sonucuna göre mi ödenecektir.?
Sorularımın çok olması sebebiyle özür dilerim. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi bu tür durumlarla ilk defa karşı karşıya kalınca insanın aklına binbir soru geliyor. Şimdiden cevabınız için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla

08-01-2002 15:03:22