Mesajı Okuyun
Old 17-09-2007, 15:46   #25
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

MOR ÇATI
Kadın Sığınağı Vakfı

Tecavüze indirim olamaz!!!

11.09.2007 tarihinde medyada yer alan haberlerde, Adli Tıp Kurumu tarafından, tecavüze uğrayan ve sonrasında hamile bırakılan 10 yaşındaki bir kız çocuğu için beden ve ruh sağlığının bozulmadığı yönünde rapor verildiği belirtildi.Yeni TCK’ya göre yeniden yargılanan şahıs cezasında, bu rapor sonucunda 5 yıllık indirim uygulandı.
Bu olay devlet kurumlarındaki erkek egemen zihniyetin uygulamalarını, adalet mekanizmasının kadınlar için adalet dağıtmaktan halen çok uzak olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
Adli Tıp Kurumu, 10 yaşında üvey babası tarafından tecavüze uğrayarak hamile bırakılan bir çocuğun, ruh ve beden sağlığında tahribat oluşmadığı yönünde vermiş olduğu raporla, kurumun güvenilirliği konusunda şüphe yaratmıştır. Söz konusu olayda adli tıp kurumunun verdiği rapor ve mahkemenin bu rapora itibar etmesi kadına yönelik şiddet söz konusu olduğunda kurumların nasıl ortak ve benzer tutum aldıklarını, cinsiyet temelli ayrımcılığın tüm kurumlara hakim olduğunu, kadınların mağdur olduğu olaylarda adaletli karar almanın önünde engel teşkil ettiğini gösterdi.
Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde aciz kalan devlet, şiddet uygulayanın cezalandırılmasında da erkekten yana tutum almaya devam ediyor.Oysa kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yayımladığı genelgede devlet, şiddetin önlenmesi konusundaki önlemlerin devlet politikası olarak uygulanacağı taahhüt etmiş; sağlık çalışanları, yargı mensupları ve diğer ilgili görevlilere, şiddete karsı yaklaşım konusunda meslek içi eğitim verileceğini açıklamıştı. Genelgede bahsi geçen hizmet içi eğitimlerin gerçekleştirilmediği ya da amacına ulaşmadığı, kurumların verdiği raporlardan ve kararlardan anlaşılıyor.
Söz konusu hukuki süreç devletin şiddetin önlenmesinde ve mağdurun korunması konusunda bütünlüklü ve sistemli bir politikaya sahip olmadığını açıkça ortaya koyuyor.
Ensest çocukların ve kadınların beden bütünlüğüne ve ruh sağlığına dönük en ağır şiddet biçimlerinden birisidir. Ortaya çıkartılması ve açıklanması toplumsal yapı nedeni ile bir o kadar zordur. Ensestin yaratmış olduğu travma etkilerini yıllarca hatta kişinin tüm yaşamı boyunca devam ettirebilir. Bu nedenle gerek yargı kurumlarının, gerekse sağlık kuruluşlarının, enseste maruz kalan çocuk ve kadınların tarafında tutum almamaları ikinci bir kez şiddet uygulamaları anlamına gelmektedir.
Mor Çatı olarak söz konusu raporu veren ve rapora itibar eden zihniyeti kınıyoruz. Bu konuya ilişkin olarak, devletin, sorumlu kişiler hakkında derhal inceleme başlatması, tecavüze maruz kalarak hamile bırakılan kız çocuğuna gerekli desteklerin verilmesini sağlaması gerekmektedir.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı