Mesajı Okuyun
Old 31-08-2010, 16:40   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sözleşmede uygulanacak hukuk konusunda ve/veya yetki hususunda kloz olmadığı varsayımından hareketle ;

5718 SK, 24/4 : "Tarafların hukuk seçimi yapmamış olmaları halinde sözleşmeden doğan ilişkiye, o sözleşmeyle en sıkı ilişkili olan hukuk uygulanır. Bu hukuk, karakteristik edim borçlusunun, sözleşmenin kuruluşu sırasındaki mutad meskeni hukuku, ticari veya mesleki faaliyetler gereği kurulan sözleşmelerde karakteristik edim borçlusunun işyeri, bulunmadığı takdirde yerleşim yeri hukuku, karakteristik edim borçlusunun birden çok işyeri varsa söz konusu sözleşmeyle en sıkı ilişki içinde bulunan işyeri hukuku olarak kabul edilir. Ancak halin bütün şartlarına göre sözleşmeyle daha sıkı ilişkili bir hukukun bulunması halinde sözleşme, bu hukuka tabi olur.
."
40/1 : "Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisini, iç hukukun yer itibariyle yetki kuralları tayin eder"

Satış sözleşmesinde karakteristik edim borçlusu satıcıdır, bu nedenle satıcının işyeri hukuku (olayda Türk Hukuku) uygulanır.Yetki hususunda ise, (HMUK.10 ve BK 73) (para alacağı) davacının işyerinin bulunduğu yer yetkilidir.Tabi açacağınız davada alacağınız ilamın davalının bulunduğu ülkede de tenfiz edilip edilemeyeceğinin de dikkate alınması gereklidir.