Mesajı Okuyun
Old 01-07-2010, 06:09   #72
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Kadın Demek Hakaret mi?

Konu başka alanlarda da tartışılmıştı. Ben de TCK nın bu konuda yeterli olmadığını düşünüyorum. Sn. Admin'in bu konun teknik yönden tartışılması gerektiği şeklindeki düşüncesine katılıyorum. Örneğin:

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Kişiye isnat olunan somut fiilin gerçek olup olmamasının, hakaret suçunun oluşması bakımından bir önemi yoktur.

Ancak, iddia olunan hususun gerçek olduğunun ispat edildiği durumlarda, fail cezalandırılmayacaktır.

Şimdi düşünelim: Dün gece kiralık bir kadınla birlikte oldum. Ertesi gün Kızılay'da karşılaştık, bağırdım "len o.. dün gece çok iyiydin." (Geceyi gizlice veya açıkça filme çekmiştim ama özel hayatın gizliliğini ihlal etmemek için son günlerde moda olduğu üzere int. de yayınlamadım. Böylece özel hayatın gizliliği ihlal suçundan kurtuldum.) Filmi delil olarak mahkemeye verdim. Bu hakaret olmayacak. Ya da cezasızlık nedeni olacak. Burada getirilen kurtuluş beyyinesi bu konuda ceza yasamızı çok geri bir konuma düşürmüştür.

Hakaret suçu açısından isbatın kurtuluş aracı olarak getirilmesi çok kötü bir anlayıştır. O zaman herkes tecavüze uğrayan bir insana veya özel yaşamını farklı bir biçimde seçmiş insana İb.., O... demek hakkına sahip olabilecektir.

Öte yandan somut olaya ilişkin olarak Sn. Dikiciye katılıyorum. Ceza Hukuku temel kuralları gereğince suç açıkça tanımlanmalıdır ve bunun karşılığında verilecek ceza belirlenmelidir. Yorum yolu ile suç ihdas edilemez. "alın kamerayı bu kadının elinden" ibaresinin suç oluşturabilmesi için kadın kelimesinin hakaret, küçük düşürücü bir tanımlama olarak kabul edilmesi gerekir.

"ve kadınlar, bizim kadınlarımız"

"Al hançeri kadınım vur ben öleyim"
gibi

Saygılar