Mesajı Okuyun
Old 07-10-2003, 12:41   #6
Uygar

Sayın O. Balcı,

22. Madde'de çalışma koşullarında esaslı değişiklik yapmak isteyen işverenin işçiye bunu yazılı olarak bildirmesi ve işçinin de bunu yazılı olarak 6 işgünü içinde kabul etmesi kabul edilmiş. İşçi yazılı beyanda bulunmaz ise veya bulunur ve kabul etmediğini bildirirse çalışma koşullarında bir değişiklik yapılması mümkün değil. Bu durumda işveren yapılan değişikliğin geçerli bir nedenle yapıldığını ispat etmek kaydı ile ya da başka bir geçerli sebeple iş szöleşmesini fesh edebiliyor. Kısaca, işçi değişikliği kabul ettiğini yazılı olarak bildirmiyorsa eski işinde çalışmaya devam edecek. İşveren eski işini vermiyor ise bu işverenin bileceği iş. Ancak akla, hem eski işin verilmemesi hem de yeni iş verilmemesi olasılığı geliyor. Bu durumda ücret ödemesi devam ediyorsa bence işçinin yapacağı pek birşey yok. Ancak ücret de ödenmiyorsa o zaman akla 24 ve 34.maddeler geliyor. İşçi isterse iş sözleşmesini 24'e göre fesh edebilir. Ya da hakkını 34. madde çerçevesinde alabilir diye düşünüyorum.

Biraz geç oldu ama,siteye daha yeni ulaşabildim. Belki işinize yarar diye de yazmayı uygun gördüm. Kolay gelsin