Mesajı Okuyun
Old 04-03-2007, 09:11   #3
ALTINCABA

Varsayılan İlaÇ Tanitimi

Sayın Kayar ve Sayın Doktor.. Ben ilaç tanıtımına başka bir açıdan bakmak istiyorum. Tanıdıklarım arasında 5 ayrı firmadan 20 ye yakın ilaç tanıtımı ile ilgilenen pazarlamacı olduğundan izleme şansım oldu anlatılanların çoğuna inanmam mümkün değil. Amerika Birleşik Devletleri gezisi düzenleyen bir firmanın bu gezisine katılabilmek için kapıdan girene firmenın ilacını yazan doktorlardan, doktor ve röfrezanların otel ilişkilerinden ve benzeri birçok konudan aylarca hatta yıllarca bahsettiler. Dışarıdan bunlar dinlenildiğinde doktorluk kurumunun bu adamlar sayesinde eğlence rüşvet çarpık ilişkiler ağı hikayeleri arasında mesleki anlamda çok ciddi seviyede zarar gördüğünü düşündük. Bunun yanında pazarlamacı arkadaşların aile sendromlarını boşanma davalarını gezi ve seminer heyecanlarını ibretle gözlemledik.
. Bunların ne derece doktorları bağladığı yada ne derece onları ilgilendirdiği sorusu ayrı olmak kaydı ile gerçeklik payı da vardır. Benim sorum şudur. Firmalar tıpla alakalı herhangi bir bilgi sahibi olmamış eğitim almamış hatta ve hatta yüksek öğrenim dahi görmemiş adaylar arasından seçim yapmaktadır. Bir gömlek firmasında yada bir lokantada kasiyer olarak çalışan bir adam belli bir kriter aranmadan kısa bir eğitimin ardından; doktorlara ilaç tanıtmak, onlar ile sosyal ilişki kurmak, bunu Tıp bilminin temel kurallarına riayet ederek yakınlık ve ilişkilerini suistimal etmeyecek şekilde yapmak, doktorlara bazı konularda yardımcı olmakla görevlendirilerek tabir yerinde ise "piyasaya salıverilmektedir"
Bilindiği gibi eğitim önemli bir gerçek ve gerekliliktir. bir anda statüerinin değiştiğine inanan bunu firmaların arabaları hediye çekleri ücretsiz telefonları ile yakaladığını zanneden bazı çalışanlar sosyal hayatları bozuk, ilişkileri zayıf meslek olarak tıp ve ilaç kadar önemli bir konunun öneminden habersiz, kendilerini eğlenceye, fıkralara, şakalara endekslemiş bi halde bilinçsiz ve pervasızca hastanelerde dolaşmaktadır. bir doktora mesleki anlamada yardımı olsun diye firma tarafından üretilen ürünler doktorun önüne rüşvet kıyak edası ile konulmaktadır.
Doktorlar buna nasıl göz yumar. Neden bir önlem almaz. Yada en önemlisi doktorlar eğitimi belli bir sınırı zorlamayan işini yapmayan ve işinden ziyade başka hayat felsefeleriyle kimyası bozuk şekilde kendilerine gelen bu türden çalışanlar ile nasıl ilişki kurabilir. Onlar ile ne konuşur neden bahseder birleşilen ve paylaşılan görüş yahut iş nedir? Doktorun kendisi hakkında dışarıda bahsedilenlerden bilgisi yada duyumu varmıdır.
Doktorluk mesleğine olan saygımızın şekil değiştirmesine sebep olabilecek bu tür fiillerin neler doğurabileceğini düşünmeden firmaların eleman alımında herhangi birm ilmi kriter belirleyip belirlemediğini bilmiyorum. Doktorların bu durumdan rahatsızlık duyup duymadığını da ama bilinmelidir ki sade bir vatandaş dahi bir aksaklık ve uyuşmazlığın olduğunu, daha doktorun kapısındayken farketmektedir. Bu konuda daha seçici, daha dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ederim. Doktor olarak öncelikle hastanın hakları pisikolojisi ve tedavisi düşünülmelidir. Bunu bizden daha iyi bilen öğreten ve uygulayan sizler ilaç firmalarına almaları gereken çalışanlar için nasıl nitelikler aradığınızı acaba belirttiniz mi. Doktorların bu firmalar üzerindeki etkileri ne derecededir Tabip odaları firmaları bu ve benzeri konularda uyarmışmıdır. Saygılarımla.