Mesajı Okuyun
Old 18-02-2002, 20:28   #1
Okan

Varsayılan Trafik Kazası

Mart 2000 de Eskişehir de babama ait tipo marka arabayla Eskişehir Şeker fabrikasından terminal yönünde seyir halindeyken, önümde giden fiesta marka araba tali yola girip yaklaşık 150 metre ilerde U dönüşü yapılmaz yerden ters istikamete tüm korna ve ikazlarıma rağmen dönmeye kalktı.25 metre fren izi ile normal yoldan 15 derecelik açı yaparak kurtarma çalışmalarım netice veremedi çünkü karşı sürücü tamamen yolun ortasına çıkmıştı.Kaza olduktan sonra polis nezaretinde sigorta hastanesinde ifadelerimiz alındı.İyi niyetimden ve olayın şokundan dolayı şikayetçi olmadığımızı belittik.Karşı taraf şuçun tamamen kendisinde olduğunu ifade etti ve yolun benim gittiğim yönde trafiğe kapalı olduğunu zannedip, onun için tali yola girdiğini ve benim geldiğim yöne hiç bakmadığını ifadesinde belirtti.
Aradan uzun bir süre sonra bana bilgi mahiyetinde karşı tarafın sigortası Toprak Sigorta tarafından yeniden değerlendirilmek üzere bilirkişi tespit edilip (Bu bilirkişi Eskişehir Tülomsaş fabrikasında bir mühendis) olay yerinde tekrar inceleme yapıldığı ve benim %25 suçlu olduğum tespit edildiğine dair bir yazı geldi.
Ben sigorta şirketimde arabamın kaskosu ve trafik sigortası olduğu için bu olayların iki sigorta arasında geçtiğini düşünüyordum.
Daha sonra uzun bir aradan sonra şimdi beni şubat ayında mahkemem olduğuna dair karşı tarafın sigorta şirketi bir yazı gönderdi.Bir avukat tutmama gerek varmı? 8 senelik ehliyetim var ve bu kaza ilk kazamdı.Bu konularda hiçbir tecrübem yok.Karşı taraf 1 senelik ehliyetli canımı tehlikeye atması haricinde arabamda değerinin altında pert oldu ve maddi manevi zarar gördüğüm düşüncesindeyim.Bende karşı tarafa karşı bir zarar davası (tazminat) açabilir miyim? Açarsam bunun bana ne faydası olur?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Değerli vaktinizi aldığım için de ayrıyetten teşekkürler...
25-12-2000 10:31:15