Mesajı Okuyun
Old 01-03-2018, 08:21   #4
Avukat1801

Alıntı:
Yazan AHMET01
Değerli Meslektaşlarım,

Bir bayan müvekkilden boşanma davası için vekâletname almıştım. Boşanma gerçekleşti ve karar da kesinleşti. Bunun sonucu olarak da müvekkile babasının soyadını tekrar aldı. Şimdi bu bayan ismini değiştirmek istiyor. Bunun için eski vekâletnameyi kullanabilir miyiz? Zira vekâletnamede eski kocasının soyadına göre düzenlenmiş durumda. Yoksa yeni vekâletname mi çıkarması mı lazım? Bunu hiç tecrübe eden var mı? Veya bu konuda elinde içtihat olan var mı? Teşekkürler.

Sayın Meslektaşım,

Boşanan değil ancak evlenen ve kocasının soyadını alan müvekkillerde daha önce bu ikilemi ben de yaşadım. Ancak yeni vekaletname çıkarmadan işlemleri yaptım. TC Kimlik numarasından kayıt ve sorgulamalar yapıldığı için herhangi bir sorun olmadı. Eski soyadın bulunduğu vekaletname ile noterden ihtar çektim, arabuluculuk başvurusunda bulundum, dava açtım. Sizin de bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Doğrudan mevcut vekaletname ile başvurmanızı tavsiye ederim, bir sorun çıkması halinde nasılsa yeni vekaleti tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz vekaletin ekine müvekkilinizin nüfus kayıt örneğini ekleyin. Böylece boşanma ile soyadının değiştiğini tereddütsüz şekilde göstermiş olursunuz. Kolay gelsin.