Mesajı Okuyun
Old 11-06-2012, 16:46   #73
Mozkul

Alıntı:
Yazan Av.Selin AKSU
Saygıdeğer Meslektaşlarım:
İşçi alacağı için bir iş davası açmak istiyorum. Fakat 7 yıllık bir çalışma eksik ücret ve primleri var. davayı sonra ıslah etmek üzere simdilik 1.000,00 taleple açıyorum. Bu şekilde daha önce de açtım bir sorun cıkmadı yalnız kıdem ve ihbarı hesaplayamadım. bunu uzman bilirkişilerce dava sürecinde hesaplanmasına bırakılsam bir sorun olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla

"Dava konusu edilen alacak, yargılama sırasında hesap raporu alınmasını gerektiriyor (Kuru/Budak, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun Getirdiği Başlıca Yenilikler, İstanbul Barosu Dergisi, Cilt 85, Sayı 2011/5, s.13) veya miktar veya değerinin belirlenmesi yargılama sırasında başka bir olgunun tespit edilmesini gerektiriyor ise talep konusu alacağın tartışmalı veya açıkça belirlenemeyeceği kabul edilmeli ve kısmi dava olarak görülmelidir.

Keza alacak miktarı veya değerinin hakimin takdiri veya yasal nedenlerle indirim yapılarak belirlendiği durumlarda da alacak belirsizdir. Fazla mesai ve tatil çalışmalarının kayda dayanmadığı durumlarda Dairemiz istikrarlı olarak "hastalık, izin gibi nedenlerle çalışılamayacak günler olduğu düşünülerek" bu tür alacaklarda hakkaniyet indirimi yapılması gerektiğini kabul etmektedir.

Diğer taraftan, işçilik tazminat ve alacakların belirlenmesinde ispat yükü dışında ilgili yasalarda hesabın unsurları olarak bazı kriterlere yer verilmiştir."

Keza hem zamanaşımı açısından hem de ıslah açısından davanın belirsiz alacak davası olarak açılmasının usul ekonomisi açısından daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Davanızı istediğiniz kalemler yönünden ;yukarıda verilen yargıtay kararı, kanun madde gerekçesi ve doktrindeki kimi görüşler (BUDAK/KURU) dikkate almak suretiyle;

( davacının davalı ile olan iş ilişkisinden kaynaklı alacak miktarının tam olarak ve davalının bu tespit edilen alacak miktarından sorumlu olduğunun TESPİTİNE; alacak konusu edilen miktarların tam ve kesin olarak belirlenebilmesi şimdilik mümkün olmadığından HMK. 107 uyarınca , verilecek bilgi ve yapılacak tahkikat sonucu ortaya çıkması muhtemel asıl alacak miktarının belirlenebilir olması halinde, belirlenen miktar kadar arttırmak üzere şimdilik asgari değer olarak fazla mesai ücreti olarak 500,00tl kıdem tazminatı için 500,00tl ve ihbar tazminatı için 500,00tl nin davalıdan alınarak davacıya verilmesine , ) karar verilmesi

şeklinde bir talep doğrultusunda dava açabileceğiniz kanaatini taşıdığımı ifade etmek isterim.

Saygılarımla.